Kampionati Kombėtar

Futboll - Femra / Ada e Velipojės, pėr mė me dinjitet nė Evropė

Futboll - Femra / Ada e Velipojės, pėr mė me dinjitet nė Evropė

AlbanianSport.net 22/03/2013 16:25

ASNN - Ada e Velipojės ėshtė “kampione e Shqipėrisė” pėr herė tė tretė radhazi, teksa dje ėshtė shpallur zyrtarisht, pėr sezonin 2012-2013, nė stadiumin “Loro Boriēi”. Pėrpara se tė bėhej ceremonia e dorėzimit tė medaljeve dhe kupės, qė ėshtė kryer nga anėtari i Komitetit Ekzekutiv dhe njėkohėsisht kryetari i Komisionit tė futbollit tė femrave, Abdyl Kuriu, sė bashku me Elira Kajtazin dhe Endi Hykėn, Ada ka mundur thellėsisht 4-0 Dardaninė.
Pjesa e parė ka pėrfunduar 0-0. Nė tė dytėn, nė harkun kohor tė dy minutave, Doēi fillimisht e mė pas Gjini e kanė ēuar rezultatin nė 2-0 pėr velipojaket. Pėr ta bėrė mė tė sigurtė ka menduar Gjini dhe mė Berishėn dhe, nė fund, 4-0. Protogonistet e kėtij suksesi janė portierja Brilanta Kokiēi, njėkohėsisht kapitene e skuadrės, Greta Lazri, Esmeralda Franja, Erida Bajrakurti, Donilda Sufaj, Xhemile Berisha, Marsela Djegsina, Desantila Hoxhaj, Megi Doēi, Ana Baro, Arlinda Gruda, Matilda Matija, Fitore Govori, Luēia Gjini, Gerisa Gucia, Uendi Muja, Lenche Andrevska, Arsova Milka, tė cilat pėrballuan me sukses tė gjithė kampionatin.
Natyrisht, qė pjesė e rėndėsishme e kėtij suksesi ėshtė presidenti i kėsaj skuadre, Lazėr Matija, ai i cili nė tre vite e ka shpallur tre herė “kampione” Adėn e Velipojės. Por nuk duhet harruar dhe kontributin e trajnerit Dervish Haxhiosmanoviē dhe Ada sėrish nė Kupat e Evropės, ku kėtė herė shpreson tė bėjė njė paraqitje mė dinjitoze se ēka bėrė gjatė sezoneve tė shkuara.

Ada e Velipojės - Dardania    4-0
Shėnues: Doēi 52’, Gjini 54’, 73’, Berisha 80’+1

Kampionati Kombėtar
i Futbollit - Femra

Java e 14-tė
(20-21 prill 2013)

Tė shtunėn:
Kinostudio - Juban Danja  (nuk u zhvillua)
Shkėndija Durrės - “The Door” 1-4
Kamza - Tirana AS   (nuk u zhvillua)

Dje:
Ada e Velipojės - Dardania  4-0

Renditja
Nr. Skuadra  N. F. B. H. Gsh-Gp  Pikė
1. Ada e Velipojės 14 12 2 0    67-7   38
2. Juban Danja  13 10 3 0    74-5   33
3. Kinostudio  13   8 2  3    52-19  26
4. Tirana AS  12   4 3 5    35-18  15
5. The Door  14   4 2 8    29-42  14
6. Shkėndija Durrės 14   4 1 9    17-78  13
7. Kamza  13   2 2 9    11-36    9
8. Dardania  13   1 1 11      4-84    4

                                    

Sondazh

A do ta rrisė cilėsinė e futbollit formula me 4 faza e Kategorisė Superiore?

  • -
  • -
  • -


  • Vota: 99

OPINIONE