Subscribe to RSS

2016-ta për sportet e tjera, si një përpjekje e mbetur në tentativë

Share Button

Mundje-Egzon-Shala-Desperado-2016

Gjergj Vyshka 27.12.2016 18:55

Kryefjala e vitit të paktën për sportet individuale kanë qenë Lojërat Olimpike “Rio de Zhaneiro 2016”, atje ku të gjithë provuan të kualifikoheshin me normë. Por çfarë ka ndodhur realisht në sportet e tjera shqiptare gjatë vitit që po mbyllet?

 

Mundja

Egzon Shala ka shënuar vendin e pestë në turneun kualifikues të Zrenjaninit, por nuk mundi ta marrë kualifikimin me normë për në Olimpiadë. E megjithatë mundja i bëri të gjitha përpjekjet e saj, sikurse ka marrë pjesë në të gjitha veprimtaritë ndërkombëtare, ndërsa Tirana është dominuesja e këtij sporti për vitin 2016.

 

Boksi

Kaloshi, Marinaj, Beqiri kanë qenë ata që kanë provuar të gjitha turnetë kualifikues për në Olimpiadë. Por… E megjithatë janë zhvilluar të gjitha veprimtaritë kombëtare e ndërkombëtare, ndërsa Tirana në kampionat e Teuta në Kupë janë fitues përf 2016-ën.

 

Pingpongu

Teuta e Tomori janë kampionët e Shqipërisë e fituesit e Kupës, ndërkohë që Shqipëra ka zënë vendin e tretë në Ballkaniadën e Nën-21-vjeçarëve. Pjesëmarrëse në Eliminatoret e Evropianit, një grup i cili u zhvillua dhe në Durrës, por pa ndonjë “bereqet”.

 

Të tjerat

Noti, shahu, qitja, karateja, taekuondoja, xhudo janë sportet që zhvillojnë të gjitha veprimtaritë kombëtare e ndërkombëtare. Por asgjë për t’u shënuar për vitin 2016. E në këtë mbyllje duhet theksuar fakti se ndërtimi i parkut olimpik do të jetë një rritje cilësore për të gjithë sportin në vend për më shumë rezultate e medalje ndërkombëtare.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Gjergj Vyshka 03.10.2017 11:40 Gjyqtarët e tavolinës në basketbollin shqiptar gjithnjë kanë qenë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

AlbanianSport.net 03.10.2017 08:55 ASNN – Debati i lashtë sa vetë jeta për aftësitë e meshkujve dhe

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh