Subscribe to RSS

Atletikë / Urshini & Nikolla, përfaqësuesit e Shqipërisë në Universiadë

Share Button

Gjergj Vyshka 06.09.2017 11:10

Iveta Urshini dhe Malvin Nikolla, të dy të disiplinës së atletikës, kanë qenë përfaqësuesit e Shqipërisë në Universiadën Botërore Verore, e cila është zhvilluar në Taipei të Tajvanit, nga data 19, deri më 30 gusht. Të dy sportistët, sipas informacionit që ka shpërndarë Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar, kanë qenë të shoqëruar nga presidenti i Shoqatës Shqiptare të Sportit Universitar, Besnik Veliu.

Urshini ka konkurruar në 100 metra, ndërsa ka dhënë kohën 12”89, e cila krahasuar me Kampionatin Ballkanik të Novi Pazarit, atje ku sportistja korçare pati fiksuar rezultatin 12”83, është jo e mirë. E megjithatë me përmirësim rezultati ka ardhur Malvin Nikolla, i cili në 800 metra ka dhënë kohën 1’54”36. Ndërkohë, në këtë veprimtari kanë marrë pjesë 11 mijë sportistë, të cilët kanë përfaqësuar 134 delegacione nga e gjithë bota.

Është konkurruar në 22 disiplina sportive, ndërsa janë thyer dhe dy rekorde të reja botërore. I pari është në peshëngritje për femra, atje ku sportistja nga Tajvani përmirësoi rezultatin në peshën 58 kilogram. Kurse rekordi i dytë ka ardhur nga Koreja e Jugut në disiplinën e harkut. Përveç kësaj janë përmirësuar dhe 36 rekorde të universiadës. Edicioni i ardhshëm do të jetë pas dy vjetësh në Napoli.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Gjergj Vyshka 21.09.2017 17:05 Ndonjëherë për të zbuluar personazhe shqiptare që bëjnë sport

(Video) Basketboll – Meshkuj / Antonis Konstantinides, trajneri i ri i Qipros

(Video) Basketboll – Meshkuj / Antonis Konstantinides, trajneri i ri i Qipros

AlbanianSport.net 21.09.2017 16:10 ASNN – Ish-trajneri i  përfaqësueses kuqezi të koshit të meshkujve,

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh