Subscribe to RSS

Basketboll / Dita e 4-t, Sllovenia e Spanja, me pikë të plota, bie Rusia

Share Button

Gjergj Vyshka 06.09.2017 13:20

Italia në grupin A pëson humbjen e dytë, teksa është mundur në Tel-Aviv nga Gjermania, ndërsa situata tashmë është më shumë se e komplikuar. Janë luajtur ndeshjet e parafundit në fazën e grupeve në Kampionatin Evropian të basketbollit për meshkuj, që është duke u luajtur në Tel-Aviv, Kluzh, Helsinki dhe Stamboll. Sot luhen ndeshjet e fundit, ndërsa kualifikohen katër të parat e çdo grupi, të cilat do të grumbullohen për fazën finale të këtij Evropiani në Stamboll.

Dhe formula është e atillë 1A-4B, 2A-3B, 3A-2B, 4A-1B, 1C-4D, 2C-3D, 3C-2D, 4D-1C. Tashmë pas ndeshjet të katërta në fazën e grupeve, Slloveni dhe Spanja janë me pikë të plota. Sllovenia në Helsinki ka mundur Islandë, 102-75. Një ndeshje interesante ka qenë ajo mes Polonisë dhe Francës, të cilën “gjelat” e kanë fituar me tre pikë diferencë, 78-75. Ndërkohë Finlanda ia ka dalë ndaj Greqisë, të cilën e ka mundur me 12 pikë diferencë, 89-77.

Ndërkohë në grupin e Spanjës, iberikët, që janë dhe kampionët në fuqi të Evropës, kanë mundur Kroacinë, 73-79. Mali i Zi ndaj Republikës Çeke, që e ka mundur me 13 pikë diferencë, 88-75, apo Hungaria ndaj Rumanisë, e cila ka fituar 80-71, nuk e kanë pasur problem fitoren. Surpriza e ditës së katërt ka qenë humbja e Rusisë ndaj Letonisë, 84-66, kurse letonezët, edhe për shkak të lojtarëve të rinj në moshë që kanë në skuadrën e tyre, duket se janë surpriza e këtij Evropiani.

Serbia ka thyer Britaninë e Madhe, kurse Turqia vendëse, duke përfituar dhe nga mbështetja e spektatorëve, ia ka dalë ndaj Belgjikës.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Gjergj Vyshka 03.10.2017 11:40 Gjyqtarët e tavolinës në basketbollin shqiptar gjithnjë kanë qenë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Gjergj Vyshka 21.09.2017 17:05 Ndonjëherë për të zbuluar personazhe shqiptare që bëjnë sport

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh