Subscribe to RSS

Basketboll / Dita e 4-t, Sllovenia e Spanja, me pikë të plota, bie Rusia

Share Button

Gjergj Vyshka 06.09.2017 13:20

Italia në grupin A pëson humbjen e dytë, teksa është mundur në Tel-Aviv nga Gjermania, ndërsa situata tashmë është më shumë se e komplikuar. Janë luajtur ndeshjet e parafundit në fazën e grupeve në Kampionatin Evropian të basketbollit për meshkuj, që është duke u luajtur në Tel-Aviv, Kluzh, Helsinki dhe Stamboll. Sot luhen ndeshjet e fundit, ndërsa kualifikohen katër të parat e çdo grupi, të cilat do të grumbullohen për fazën finale të këtij Evropiani në Stamboll.

Dhe formula është e atillë 1A-4B, 2A-3B, 3A-2B, 4A-1B, 1C-4D, 2C-3D, 3C-2D, 4D-1C. Tashmë pas ndeshjet të katërta në fazën e grupeve, Slloveni dhe Spanja janë me pikë të plota. Sllovenia në Helsinki ka mundur Islandë, 102-75. Një ndeshje interesante ka qenë ajo mes Polonisë dhe Francës, të cilën “gjelat” e kanë fituar me tre pikë diferencë, 78-75. Ndërkohë Finlanda ia ka dalë ndaj Greqisë, të cilën e ka mundur me 12 pikë diferencë, 89-77.

Ndërkohë në grupin e Spanjës, iberikët, që janë dhe kampionët në fuqi të Evropës, kanë mundur Kroacinë, 73-79. Mali i Zi ndaj Republikës Çeke, që e ka mundur me 13 pikë diferencë, 88-75, apo Hungaria ndaj Rumanisë, e cila ka fituar 80-71, nuk e kanë pasur problem fitoren. Surpriza e ditës së katërt ka qenë humbja e Rusisë ndaj Letonisë, 84-66, kurse letonezët, edhe për shkak të lojtarëve të rinj në moshë që kanë në skuadrën e tyre, duket se janë surpriza e këtij Evropiani.

Serbia ka thyer Britaninë e Madhe, kurse Turqia vendëse, duke përfituar dhe nga mbështetja e spektatorëve, ia ka dalë ndaj Belgjikës.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

Tenis / Nadal mundet, por s’shqetësohet: Jam gati për “Australian Open”

Tenis / Nadal mundet, por s’shqetësohet: Jam gati për “Australian Open”

AlbanianSport.net 10/01/2017 18:55 ASNN – Nisi me një humbje viti 2018 për Rafael Nadali. Pasi

Atletikë / Meta pret kampionin Smajlaj, i uron fat në 2018-ën

Atletikë / Meta pret kampionin Smajlaj, i uron fat në 2018-ën

AlbanianSport.net 10/01/2017 18:00 ASNN – Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në një takim

Olimpiada / Malago: Dy Koretë mundën botën, u bashkuan vetë

Olimpiada / Malago: Dy Koretë mundën botën, u bashkuan vetë

AlbanianSport.net 10/01/2017 17:05 ASNN – “Idea e parakalimit të dy Koreve së bashku me dy flamuj

Moto GP / Markez: Do ta mbroj titullin, por do të jetë e vështirë

Moto GP / Markez: Do ta mbroj titullin, por do të jetë e vështirë

AlbanianSport.net 10/01/2017 16:10 ASNN – Pasi mbrojti titullin “kampion bote” sezonin e fundit

(Video) Ski / Erjon Tola rrëfen “Pjongçeng 2018”-ën e tij, synon historinë

(Video) Ski / Erjon Tola rrëfen “Pjongçeng 2018”-ën e tij, synon historinë

AlbanianSport.net 10/01/2017 13:25 ASNN – Lojërat Olimpike Dimërore “Pjongçeng 2018”, do të

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh