Subscribe to RSS

Basketboll / Mundet nga Gjermania, Italia ndërlikon situatën

Share Button

Gjergj Vyshka 06.09.2017 09:00

Janë luajtur ndeshjet e parafundit në fazën e grupeve në Kampionatin Evropian të basketbollit për meshkuj, që është duke u luajtur në Tel-Aviv, Kluzh, Helsinki dhe Stamboll. Komplikohet situata në grupin e Italisë në Kampionatin Evropian të Basketbollit për meshkuj. Në Tel-Aviv, të kaltrit të udhëhequr nga Mesina kanë pësuar humbjen e dytë radhazi, ndërsa janë mundur nga Gjermania 61-55.

Pjesa e parë është e ekuilibruar, ndërsa ndeshja e ka qenë e tij për dy pjesë e gjysmë të tilla. Është fituar nga Italia, 17-16, por shkëputja e parë e madhe e gjermanëve është shënuar në të 29-ën minutë, teksa rezultati ka shënuar shifrat, 43-38. Një “bombë” për tre pikë e Filoit, i cili ka shpalosur të gjithë anën e tij teknike, ngushton rezultatin në 43-45. Por Gjermania shkëputet përsëri, ndërsa në të 37’ rezultati është 47-59 për ta.

Italia paguan mbrëmjen e keqe në gjuajtje, ndërsa ka realizuar 18 të tilla nga 59 tentativa. Mesina në përfundim të ndeshjes do të deklaronte: “Një ndeshje mediokër, e kemi merituar ta humbasim atë”. Shrojder 17 pikë, Filoi 15, Belineli 12. Dhe sot Italia e mbyll me Gjeorgjinë, teksa ndeshja do të luhet në ora 16:30, kurse të kaltrit kanë detyrimin për të fituar.

 

Kampionati Evropian

i Basketbollit për Meshkuj

(EuroBasket 2017)

 

Rezultatet teknike të ditës së 4-t:

 

Grupi A – Helsinki

 

Islandë – Slloveni                                        75-102

Poloni – Francë                                           75-78

Greqi – Finlandë                                          77-89

 

Grupi B – Tel Aviv

 

Ukrainë – Lituani                                         62-94

Itali – Gjermani                                             55-61

Izrael – Gjeorgji                                             91-104

 

Grupi C – Kluzh

 

Republika Çeke – Mali i Zi                         75-88

Kroaci – Spanjë                                            73-79

Rumani – Hungari                                       71-80

 

Grupi D – Stamboll

 

Rusi – Letoni                                                            69-84

Britani e Madhe – Serbi                              68-82

Turqi – Belgjikë                                            78-65

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Gjergj Vyshka 03.10.2017 11:40 Gjyqtarët e tavolinës në basketbollin shqiptar gjithnjë kanë qenë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Gjergj Vyshka 21.09.2017 17:05 Ndonjëherë për të zbuluar personazhe shqiptare që bëjnë sport

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh