Subscribe to RSS

Basketboll – Nën-16-vjeçarët / Shqipëria e nis me humbje përballë Andorrës

Share Button

Gjergj Vyshka 24.07.2017 08:50

Shqipëria në basketboll për djem për moshën deri në 16 vjeç e ka nisur me humbje Kampionatin Evropian, Divizioni C, që është duke u zhvilluar në Andorra La Vela. Përballë skuadrës vendëse, kuqezinjtë e trajnerëve Erkand Karaj dhe Gledis Muhametaj, duket se e kanë pasur të vështirë.

Në pjesën e parë dhe atë të dytë, të fituar nga vendësit përkatësisht 21-16 dhe 12-6, që në pushim kanë kryesuar 32-18, Andorra ka dominuar. Kuqezinjtë kanë kërkuar përmbysjen, ndërsa kanë fituar pjesën e tretë 17-19 dhe në total 49-37. E fundit është më e bukura për kuqezinjtë, që e fitojnë 15-6.

Por pa mundur të arrijnë të përmbysin, sepse në fund shifrat janë 52-55 për Andorrën. Në Kampionatin Evropian të Nën-16-vjeçarëve, Divizioni C, Andorra numëron 3 fitore ndaj kuqezinjve, sepse, përveç të djeshmes, i ka mundur më 8 korrik 2015, me shifrat 64-58, si dhe më 21 korrik 2015, me shifrat 60-37.

Kurse kuqezinjtë kanë vetëm një fitore ndaj tyre, atë 77-55, të arritur më 11 korrik 2015. Pra Shqipërua është “deficitare” edhe në statistika, ndërsa kështu e ka nisur me humbje Kampionatin Evropian Nën-16-vjeçarët për djem, që përfundon më 30 korrik 2017 në Andorrë.

 

Andorra – Shqipëri               55-52

(21-12, 12-6, 17-19, 6-15)

Andorra: Serrato (16), Solanes (3), Kruz (2), Pons (15), Kapdevila (3) / Frazes, Obiols (4), Betrian (12), Joval, Marti. Trajner: J. Lukue Puigjane

Shqipëria: Duçellari, Hanelli (4), Ropi (2), Muhametaj (19), Ndreca (13) / Tallushi, Salillari, Skendaj (10), Marku, Pinderi (4). Trajner: E. Karaj

Gjyqtarë: P. Markes (Portugali), I. Ivanoviç (Serbi), V. Pediev (Ukrainë)

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Gjergj Vyshka 03.10.2017 11:40 Gjyqtarët e tavolinës në basketbollin shqiptar gjithnjë kanë qenë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

AlbanianSport.net 03.10.2017 08:55 ASNN – Debati i lashtë sa vetë jeta për aftësitë e meshkujve dhe

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh