Subscribe to RSS

Basketboll – Nën-20-vjeçarët / Shqipëria e mbyll e 14-ta në Evropian

Share Button

Gjergj Vyshka 24.07.2017 12:30

Shqipëria e Nën-20-vjeçarëve në basketboll për djem e ka përfunduar Kampionatin Evropian, që dje është mbyllur në Oradea të Rumanisë, në vendin e 14-të mes 21 ekipeve pjesëmarrëse.

Në finalen e vendeve 13 dhe 14, Shqipëria është mundur nga Maqedonia, 65-71, në një ndeshje me hope. Është nisur mirë ky takim, teksa kuqezinjtë kanë fituar pjesën e parë, me shifrat 15-7.

Por maqedonasit, edhe duke pasur një lojtar si Efremovski, ia kanë dalë të përmbysin në të dytën. Kanë fituar 16-26 dhe në pushim kanë kryesuar 31-33. Edhe një tjetër në sulm Shqipëria, që fiton pjesën e tretë, 21-16, dhe përmbys në 52-47.

Mirëpo “gjunjët” nuk mbajnë fort. Maqedonia fiton pjesën e 4-t, 13-22, dhe krejt ndeshjen 65-71. Megjithatë në 7 ndeshje, me dy fitore dhe 5 humbje dhe duke lënë nga pas 7 ekipe, Shqipëria e Nën-20-vjeçarëve duhet konsideruar pozitive, ndonëse mund të kishte bërë dhe më shumë.

 

Shqipëri – Maqedoni                        65-71

(15-7, 16-26, 21-16, 13-22)

Shqipëria: Gorea, Qilimi (11), Strazimiri (14), Lekndreaj (17), Beli (13) / Hanelli, Lilaj (10). Trajner: M. Serbo

Maqedonia: Serafimov (3), Robev (14), Mitkov, Maslinko (14), Efremovski (30) / Atanasov (1), Petronvikj (4), Dvojakovski, Mamuzikj (2), Gligorevikj (3).

Gjyqtarë: M. Brziak (Sllovaki), D. Kabale (Irlandë), M. Tomov (Bullgari)

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Tirana “hakmerret” ndaj Vllaznisë, e mund 2-0 në sfidën e Kupës

(Video) Tirana “hakmerret” ndaj Vllaznisë, e mund 2-0 në sfidën e Kupës

AlbanianSport.net 29/11/2017 19:55 ASNN – Veprimtaria e dytë e futbollit në vend, Kupa e Shqipërisë,

(Video) Peshëngritje / Shqipëria, me 5 sportistë në SHBA, shanse për medalje në Botëror

(Video) Peshëngritje / Shqipëria, me 5 sportistë në SHBA, shanse për medalje në Botëror

AlbanianSport.net 29/11/2017 19:15 ASNN – Veprimtaria më madhore e peshëngritjes, Kampionati

Basketboll – Meshkuj / Fiton Tirana, por Skëndaj shënon i vetëm 39 pikë

Basketboll – Meshkuj / Fiton Tirana, por Skëndaj shënon i vetëm 39 pikë

AlbanianSport.net 29/11/2017 17:15 ASNN – Tirana ka fituar ndaj Barleti-Eagles me 59 pikë diferencë.

Volejboll / Flasin trajnerët kuqezi, Martiri & Bardhi, pas triumfit me Kosovën

Volejboll / Flasin trajnerët kuqezi, Martiri & Bardhi, pas triumfit me Kosovën

AlbanianSport.net 29/11/2017 16:35 ASNN – Trajneri i Kombëtares së femrave të volejbollit, Altin

KOKSH / Firmoset marrëveshja e bashkëpunimit dypalësh me Poloninë

KOKSH / Firmoset marrëveshja e bashkëpunimit dypalësh me Poloninë

AlbanianSport.net 29/11/2017 15:15 ASNN – Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar ka firmosur marrëveshjen

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh