Subscribe to RSS

Bilardo / Evropiani i “Snooker”-it ul siparin në Shëngjin, kurorëzon fituesit

Share Button

AlbanianSport.net 12.06.2017 20:40

ASNN – Kampionati Evropian i disiplinës së bilardos që njihet si “snooker”, i cili u zhvillua në Shëngjin, duke nisur nga 31 maji, e deri më 11 qershor 2017, ka ulur siparin e tij, duke shpallur edhe kampionët e rinj kontinentalë. Në këtë Kampionat, që ka mbledhur në Shqipëri 227 më të mirët e 30 vendeve të kontinentit, është konkurruar në 4 kategori të kësaj disipline, në atë të 6 të kuqeve, në atë “të hapur”, në atë ekipore (Femrat, Meshkujt dhe Mjeshtrat) dhe në atë individuale (Femrat dhe Mjeshtrat).

Kanë qenë gjithsej 34 gjyqtarë ndërkombëtarë që kanë gjykuar në këtë Kampionat Evropian Sikundër çdo veprimtari madhore sportive, kombëtare apo ndërkombëtare, edhe të gjitha ndeshjet më të spikatura të këtij Kampionati Evropian të Snooker-it erdhën për sportdashësit drejtpërdrejt në Rrjetin e Radio-Televizionit Shqiptar, në kanalin RTSH Sport. Në turneun e 6 të kuqeve, që u zhvillua përgjatë 3 ditëve të para, triumfoi islandezi Kristjan Helgason.

Ndërkohë, më pas kanë vijuar ndeshjet e kategorisë së hapur, ku, në përfundim, ka qenë veterani uellsian Darren Morgan ai që ka triumfuar, duke u shpallur “kampion” i kontinentit. Ndërsa në finalet e kategorive të tjera, Uendi Jans e ka mbrojtur me sukses kurorën e saj si “kampione” individuale e kontinentit për femra, duke triumfuar në finale ndaj lituanezes Ana Prisazhnjuka me rezultatin 5-1.

Ndërkohë, ndonëse ishin shokë skuadre në gjysmëfinalen ekipore të mjeshtrave, ka qenë Darren Morgan ai që ka triumfuar ndaj bashkëatdhetarit të tij Elfed Evans, duke bërë gjithë të vetën trofeun e “kampionit” individual të kategorisë së mjeshtrave, duke fituar me rezultatin 6-2 dhe duke mbrojtur për të 3-tin vit radhazi titullin. Sa i përket garave ekipore, Uellsi 1 ka mposhtur bindshëm Irlandën 1, duke siguruar kurorën e kampiones së Evropës për meshkuj, falë fitores së pastër 5-0.

Ndërkohë, Irlanda ka dështuar gjithashtu edhe në finalen e mjeshtrave, pasi u mund 1-4 nga Islanda. Kampioni i saposhpallur i 6 të kuqeve, Kristjan Helgason, përkrah bashkëatdhetarit të tij Jon Ingi Aegison i siguruan ekipit nordik fitoren. Dhe, së fundi, Belgjika 1 i ka mohuar Rusisë 1 mbrojtjen e titullit të fituar vjet, duke e mundur me shifrat 4-3. Vendimtare ka qenë loja e kampiones së sapokurorëzuar individuale Uendi Jans, e cila i ka siguruar Belgjikës edhe suksesin ekipor për femra.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Gjergj Vyshka 21.09.2017 17:05 Ndonjëherë për të zbuluar personazhe shqiptare që bëjnë sport

(Video) Basketboll – Meshkuj / Antonis Konstantinides, trajneri i ri i Qipros

(Video) Basketboll – Meshkuj / Antonis Konstantinides, trajneri i ri i Qipros

AlbanianSport.net 21.09.2017 16:10 ASNN – Ish-trajneri i  përfaqësueses kuqezi të koshit të meshkujve,

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh