Subscribe to RSS

Boks / Shuhet në moshën 87-vjeçare legjenda e “dorezave”, Todi Janku

Share Button

Gjergj Vyshka 18.02.2017 07:05

Todi Janku, legjenda më e madhe e boksit shqiptar, ka ndërruar jetë dje në mesditë në moshën 87-vjeçare. Ky ka qenë lajmi që kanë dhënë miqtë e shokët e tij, Ramiz Reka e Et’hem Ibrahimi, ndërsa sportin e “dorezave” e ka pllakosur zia. E jo vetëm boksin, por dhe të gjithë sportin shqiptar, sepse Todi Janku është ndër ato figura që vjen rrallë në këtë vend. Për boksin është një humbje e madhe, që pas largimit nga kjo jetë të Ali Kastrati e para pak muajve dhe Hysen Sharrës, me Todi Jankun humbet shumë nga ata që e themeluan këtë sport, i cili do të ndërpritej për t’u rihapur përsëri më 1991. Dhe pikërisht Todi Janku ka qenë në grupin nismëtar për krijimin e këtij sporti, që prej 26 vjetësh pas ardhjes së demokracisë vijon të jetë ndër më cilësorët e vendit tonë. Sepse atë që nisën Kastrati, Sharra e Janku sigurisht që do të ketë breza që do ta vazhdojnë.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Gjergj Vyshka 03.10.2017 11:40 Gjyqtarët e tavolinës në basketbollin shqiptar gjithnjë kanë qenë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

AlbanianSport.net 03.10.2017 08:55 ASNN – Debati i lashtë sa vetë jeta për aftësitë e meshkujve dhe

Volejboll – Femra / Partizani, 3 fitore në miqësore në prag të kampionatit

Volejboll – Femra / Partizani, 3 fitore në miqësore në prag të kampionatit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 08:00 Në prag të sezonit të ri të kampionatit, që nis më 7 tetor, Partizani

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh