Subscribe to RSS

Boks / Teuta merr Kupën e Shqipërisë, Alban Beqiri më i miri

Share Button

boks-alban-beqiri-kupa-diplomat

Gaspër Marku 11.12.2016 07:55

Një numër i pakët boksierësh, gjë që justifikohet me dëmtimet që kanë pasur boksierët në arenën ndërkombëtare. Shkodranët të pakënaqur që Vllaznia hoqi dorë dhe doli jashtë lufte nga ky trofe. Me ndeshjet finale, të zhvilluara dje në Pallatin e Sportit “Qazim Dervishi” të Shkodrës, ka përfunduar Kupa e Shqipërisë në boks duke mbyllur edhe kalendarin e veprimtarive për vitin 2016.

Ashtu si edhe në ditën e parë, edhe në të dytën, emocionet më të mëdha i ka dhuruar pesha deri në 75 kg. Finalja e kësaj peshe mes Albi Sorrës të Teutës dhe Alban Beqirit të Tiranës mori edhe duartrokitjet e shumta të tifozerisë shkodrane. Ndeshje kjo që nxori fitues boksierin Alban Beqiri, i cili u shpall njëkohësisht dhe më i miri i kësaj veprimtarie.

Pas daljes nga lufta për trofe të Vllaznisë, që nuk është pritur mirë nga shkodranët, dueli për kupën e Shqipërisë ka qenë mes Teutës dhe Tiranës. E në fund, me numër të barabartë vendesh të para, është shpallur fitues Teuta. Presidenti i Federatës Shqiptare të Boksit, Florend Kalivolulli, i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm, Edmond Kabashi, trajneri i kombëtares Zef Gjoni dhe mysafiri nga boksi kosovar Mehmet Bugajevski, ka shpërndarë kupat për individët dhe ekipit fitues të Kupës së Shqipërisë.

 

Kupa e Shqipërisë në Boks 2016

 

Rezultatet teknike të finaleve:

 

Pesha 52 kg  Lelaj (Flamurtari) – Murja (Teuta)

(fiton Murja me AB për mosparaqitje të kundërshtarit)

Pesha 56 kg  Vrapi (Teuta) – Kikrri (Teuta)                      3-0

Pesha 60 kg  Zeneli (Flamurtari) – Muça (Arena)          3-0

Pesha 69 kg  Nurja (Tirana) – Kuqari (Apolonia)

(fiton Nurja me AB për tërheqje të kundështarit nga ringu)

Pesha 75 kg  Sorra (Teuta)- Beqiri (Tirana)                     0-3

Pesha 91 kg Xhediku (Tirana)- Laçi (Tirana)                 2-1

Pesha +91 kg           Hysa (Vllaznia) – Kapaj (Vllaznia)

(fiton Hysa me AB për mosparaqitje të kundërshtarit)

 

Boksieri i perspektivës: Ardit Murja (Teuta)

 

Boksieri më luftarak: Emiliano Xhediku (Tirana)

 

Boksieri më teknik: Krenar Zeneli (Flamurtari)

 

Boksieri më i mirë: Alban Beqiri (Tirana)

 

Si ekip: Teuta

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Gjergj Vyshka 03.10.2017 11:40 Gjyqtarët e tavolinës në basketbollin shqiptar gjithnjë kanë qenë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

AlbanianSport.net 03.10.2017 08:55 ASNN – Debati i lashtë sa vetë jeta për aftësitë e meshkujve dhe

Volejboll – Femra / Partizani, 3 fitore në miqësore në prag të kampionatit

Volejboll – Femra / Partizani, 3 fitore në miqësore në prag të kampionatit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 08:00 Në prag të sezonit të ri të kampionatit, që nis më 7 tetor, Partizani

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh