Subscribe to RSS

Çiklizëm Faqja Kryesore

Çiklizëm / Eugert Zhupa, i dyti në Turin e Langkauit në Malajzi Çiklizëm / Eugert Zhupa, i dyti në Turin e Langkauit në Malajzi

AlbanianSport.net 24/03/2018 15:15

ASNN – Eugert Zhupa, çiklisti shqiptar i “Uilier Triestinas”, është Read More

(Video) Çiklizëm / Federata Evropiane nderon Skënder Anxhakun me “Mirënjohje” (Video) Çiklizëm / Federata Evropiane nderon Skënder Anxhakun me “Mirënjohje”

AlbanianSport.net 12/03/2018 10:40

ASNN – Kreu i organizmit që qeveris çiklizmin shqiptar, Skënder Read More

Çiklizëm / Dyrrotaket, mes skuadrës së dytë, Zhupës dhe femrave (IV) Çiklizëm / Dyrrotaket, mes skuadrës së dytë, Zhupës dhe femrave (IV)

AlbanianSport.net 10/01/2017 12:30

… vijon nga dje

Ndërsa Fondriesti deklaroi: “Sot jemi këtu vetëm për një ditë Read More

(Video) “Shtegu i Gjelbër 2018”, një shans për të përqafuar natyrën (Video) “Shtegu i Gjelbër 2018”, një shans për të përqafuar natyrën

AlbanianSport.net 09/01/2017 16:10

ASNN – Mbi 100 pjesëmarrës morën pjesë në edicionin e 3-të Read More

Çiklizëm / 22 ekipe pjesëmarrëse në “Turin e Francës 2018” Çiklizëm / 22 ekipe pjesëmarrëse në “Turin e Francës 2018”

AlbanianSport.net 09/01/2017 11:35

ASNN – Organizatorët e Turit të Francës në çiklizëm, që do të Read More

Përmbledhja / Rrethi i 74-t, për herë të parë, si një garë ndërkombëtare (II) Përmbledhja / Rrethi i 74-t, për herë të parë, si një garë ndërkombëtare (II)

AlbanianSport.net 08/01/2017 16:10

 

…vijon nga dje

 

Edicioni i 74-t i garës më të rëndësishme të çiklizmit shqiptar ka nisur me petkun e të qenit i pari edicion i përfshirë në kalendarin ndërkombëtar të Federatës Botërore të këtij sporti, UCI-t, ka nisur me një nivel tjetër të masave organizative, që, në fakt, kanë qenë një sfidë më vete për Federatën Shqiptare të Çiklizmit, dhe, në veçanti, për presidentin e saj, Skënder Anxhaku. Një sfidë që u kapërcye me sukses, sikundër e konfirmoi edhe Kryegjyqtari i këtij Rrethi të 74-t, Vladimiros Petsas, i cili, duke folur për Televizionin Shqiptar pas etapës së fundit, ka vlerësuar përpjekjet e Shqipërisë si vend organizator.

“Sigurisht që ju e kaluat klasën dhe për këtë meritoni përgëzime, sidomos presidenti i Federatës, z. Anxhaku, – ka thënë ai. – Natyrisht që ka ende punë për të bërë për një garë edhe më të shkëlqyer, por të gjitha kriteret e këtij niveli të UCI-t u përmbushën dhe kjo është një bazë mjaft e mirë për të ndërtuar një garë edhe më suksesshme në edicionet e ardhshme.” Një aspekt i rëndësishëm i këtij Rrethi të 74-t Çiklistik të Shqipërisë ishte edhe siguria e garuesve dhe, sikundër asnjëherë më parë, masat e marra nga Policia Rrugore, por edhe Policia e Shtetit, ishin të jashtëzakonshme.

Kjo u ka krijuar pjesëmarrësve, por edhe organizatorëve, mundësinë për një garë të rrjedhshme dhe pa pengesa dhe, ç’është më e rëndësishme, pa asnjë dëmtim të çiklistëve. Kjo nuk ka qenë e lehtë, duke patur parasysh se bëhej fjalë për një karvan prej 75 çiklistësh dhe po aq staf shoqërues, afro 20 automjete shoqëruese, dhe të gjitha këto në lëvizje përgjatë 850 kilometrave, duke kaluar nëpër qytete dhe rrugë të ndryshme dhe duke shmangur me sukses çdo të papritur të pakëndshme, e për më tepër në një garë që, ndryshe nga edicionet e mëparshme, kur lëvizte me një shpejtësi mesatare 35-40 km në orë, këtë edicion kapi një mesatare mbresëlënëse prej 45 deri në 55 km në orë.

Megjithatë, presidenti i Federatës Shqiptare të Çiklizmit, Skënder Anxhaku, nuk e fshehu kënaqësinë në përfundim të Rrethit. Në bazë të kontratës firmosur midis Rrjetit të Radio-Televizionit Shqiptar dhe Federatës Shqiptare të Çiklizmit, ky Rreth Çiklistik shënoi edhe një risi tjetër sa i përket pasqyrimit të tij, nëpërmjet ndjekjes hap pas hapit nga ana e grupit të xhirimit, të përbërë nga Altin Kodra, Erin Teliti dhe Julian Zela, të cilët sollën çastet më të bukura të kësaj gare nëpërmjet kronikave dhe lidhjeve me edicionet e lajmeve.

Por edhe një përmbledhje ditore prej afro 30 minutash, të shoqëruar edhe komentin e specialistit të njohur të këtij sporti, Genc Angjeli. Të gjitha këto e bënë këtë Rreth të 74-t Çiklistik, ku morën pjesë 12 skuadra dhe ku fituar si individ u shpall italiani Françesko Manuel Bonxhorno, ndërsa si ekip, ai italian “GM Europa Ovini”, të veçantë në llojin e vet, të parin në atë që shpresohet të shndërrohet në një vazhdë të suksesshme, me shpresën për të sjellë një ditë nëpër rrugët e Shqipërisë më të mirët e Evropës dhe për ta bërë këtë garë një kartolinë të mrekulleshme për potencialin e turizmit shqiptar.

Rrethi i 74-t ia ka lënë stafetën në fund të qershorit Kampionatit Kombëtar të  Çiklizmit, që është zhvilluar përgjatë dy ditëve në Tiranë, duke kurorëzuar kampionët e rinj të vendit, si në disiplinën e kronometrit, ashtu edhe në atë të të rezistencës. Në ditën e parë të garave është zhvilluar gara e kronometrit për të 3 kategoritë, ku kanë marrë pjesë 35 çiklistë, nga të cilët 10 për paratërinjtë, 14 për të rinjtë dhe 11 për të rriturit. Ndërkaq, duke dëshmuar se është një sport që po njeh rritje të vazhdueshme në arenën ndërkombëtare, çiklizmi shqiptar ka bërë një tjetër paraqitje të mirë në Kampionatin Evropian që u mbyll të dielën e parë të korrikut në Danimarkë.

Në garën e rezistencës, të gjatë 241.2 cm, Xhuliano Kamberaj është renditur i 20-ti, ndërsa Ylber Sefa i 26-ti midis 149 pjesëmarrësve në këtë garë. Ndërkohë, çiklisti i 3-të, Eugert Zhupa, ka rënë pre e një aksidenti që ka përfshirë disa garues, rreth 1 kilometër para finishit. Në fakt, kjo 3-she kuqezi është ndër më cilësoret të këtyre viteve të fundit që Shqipëria ka çuar në një Kampionat Evropian, pasi Zhupa dhe Kamberaj garojnë në nivele të larta në Itali, ndërsa Sefa po shkëlqen në Belgjikë. Krahas pjesëmarrjes së suksesshme në Kampionatin Evropian të Çiklizmit në Rrugë, që u mbajt në Danimarkë, çiklizmi shqiptar ka patur një tjetër provë madhore ndërkombëtare.

 

Vijon nesër…

Çiklizëm / Demir Muliç ia ka marrë dorën “Shtegut të Gjelbër” Çiklizëm / Demir Muliç ia ka marrë dorën “Shtegut të Gjelbër”

AlbanianSport.net 08/01/2017 09:45

ASNN – Demir Muliç, çiklisti nga Mali i Zi, ia ka marrë dorën Read More

(Video) “Shtegu i Gjelbër”, malazezi Muliç bën “bis” në edicionin e 3-të (Video) “Shtegu i Gjelbër”, malazezi Muliç bën “bis” në edicionin e 3-të

AlbanianSport.net 06/01/2018 19:30

ASNN – Gara e çiklokrosit, e njohur ndryshe si “Shtegu i Gjelbër”, Read More

Kroqi: 2017-ta, viti i sukseseve për Vllazninë e shumësportëshit Kroqi: 2017-ta, viti i sukseseve për Vllazninë e shumësportëshit

Gaspër Marku 06/01/2018 17:20

ASNN – Drejtori Kroqi bën bilancin e arritjeve, ku sportistët Read More

Përmbledhja / Çiklizmi shqiptar, një 2017-të në kalendarin botëror (I) Përmbledhja / Çiklizmi shqiptar, një 2017-të në kalendarin botëror (I)

AlbanianSport.net 06/01/2018 14:05

ASNN – Viti që e futi Shqipërinë në hartën e çiklizmit botëror. Read More

(Video) “Shtegu i Gjelbër 2018”, pjesëmarrje masive & itinerar sfidues (Video) “Shtegu i Gjelbër 2018”, pjesëmarrje masive & itinerar sfidues

AlbanianSport.net 06/01/2018 09:00

ASNN – Më 7 janar 2018 do të mbahet në kryeqytet gara e “Shtegut Read More

(Video) Dorezat me sinjale, risia e zgjuar që rrit sigurinë rrugore (Video) Dorezat me sinjale, risia e zgjuar që rrit sigurinë rrugore

AlbanianSport.net 05/01/2018 22:55

ASNN – Janë cilësuar si një zgjidhje optimale për sigurinë rrugore Read More

(Video) Mançe: “Shtegu i Gjelbër 3”, 2018-ta nis nga natyra (Video) Mançe: “Shtegu i Gjelbër 3”, 2018-ta nis nga natyra

AlbanianSport.net 05/01/2018 16:15

ASNN – Edicioni i 3-të i garës së çiklokrosit, të njohur ndryshe Read More

Çiklizëm / Kris From konfirmohet në Xhiron e Italisë & Turin e Francës Çiklizëm / Kris From konfirmohet në Xhiron e Italisë & Turin e Francës

AlbanianSport.net 28/11/2017 14:20

ASNN – Sipas Telespor, shtypi holandez i grupit De Telegraf, Read More

(Video) Biçikleta ujore, sfida e re që zgjidh dilemën e transportit njerëzor (Video) Biçikleta ujore, sfida e re që zgjidh dilemën e transportit njerëzor

AlbanianSport.net 26/11/2017 11:45

ASNN – Tanimë të apasionuarit pas çiklizmit, por edhe ujit, nuk Read More

(Video) Sefa: 2017-ta, vit i jashtëzakonshëm për çiklizmin shqiptar (Video) Sefa: 2017-ta, vit i jashtëzakonshëm për çiklizmin shqiptar

AlbanianSport.net 26/11/2017 10:05

ASNN – Për Ylber Sefën, viti 2017 ishte një vit për t’u mbajtur Read More

Çiklizëm / Halilaj & Zhupa, dinjitozë në kronometër, tani, sytë nga “rruga” Çiklizëm / Halilaj & Zhupa, dinjitozë në kronometër, tani, sytë nga “rruga”

Gjergj Vyshka 21.09.2017 15:15

Tom Dumulin është fituesi i garës së kronometrit në Kampionatit Read More

(Video) Çiklizëm / Anxhaku: Rreth edhe për të rinjtë, sytë nga “Tokio 2020” (Video) Çiklizëm / Anxhaku: Rreth edhe për të rinjtë, sytë nga “Tokio 2020”

AlbanianSport.net 21.09.2017 11:35

ASNN – Një Rreth Çiklistik të Shqipërisë posaçërisht për grumoshën Read More

(Video) Çiklizëm / Mbahet Kronometri i Botërorit, Halilaj, i 51-ti, Zhupa, i 58-ti (Video) Çiklizëm / Mbahet Kronometri i Botërorit, Halilaj, i 51-ti, Zhupa, i 58-ti

AlbanianSport.net 21.09.2017 07:55

ASNN – Dy çiklistët shqiptarë, Eugert Zhupa dhe Redi Halilaj, Read More

(Video) Çiklizëm / Dyrrotakët, pas Evropianit, sytë drejt Botërorit të Bergenit (Video) Çiklizëm / Dyrrotakët, pas Evropianit, sytë drejt Botërorit të Bergenit

AlbanianSport.net 04.09.2017 12:20

ASNN – Çiklizmi shqiptar vazhdon pjesëmarrjen në veprimtaritë Read More

(Video) Otranto-Vlorë, varkat me vela, në garën 3-ditore “Pilot.al Cup” (Video) Otranto-Vlorë, varkat me vela, në garën 3-ditore “Pilot.al Cup”

AlbanianSport.net 24.08.2017 22:45

ASNN – Fundjava do ta kthejë aksin detar Otranto-Vlorë në arenën Read More

(Video) Çiklizëm / Rogliç, zbritje në kufinjtë e çmendurisë në Francë… (Video) Çiklizëm / Rogliç, zbritje në kufinjtë e çmendurisë në Francë…

AlbanianSport.net 24.07.2017 15:15

ASNN – Një nga sportet ku koeficienti i rrezikut sfidon kufinjtë Read More

Çiklizëm / Turi i Francës kurorëzon britanikun Kris From si fitues të 2017-ës Çiklizëm / Turi i Francës kurorëzon britanikun Kris From si fitues të 2017-ës

AlbanianSport.net 24.07.2017 07:55

ASNN – Bie sipari i Turit të Francës, që tashmë ka përfunduar Read More

(Video) Rrethi i 74-t Çiklistik i Shqipërisë, një bast i fituar i “dyrrotakëve” (Video) Rrethi i 74-t Çiklistik i Shqipërisë, një bast i fituar i “dyrrotakëve”

AlbanianSport.net 02.06.2017 11:35

ASNN – Gara e 3-të më e vjetër çiklistike në Evropë, pas Turit Read More

Çiklizëm / Xhiro e Italisë, etapën e dytë e fiton Graipeli, Zhupa i 91-ti Çiklizëm / Xhiro e Italisë, etapën e dytë e fiton Graipeli, Zhupa i 91-ti

Gjergj Vyshka 07.05.2017 09:45

Andre Graipel ka fituar në një sprint të shpejtë në metra e fundit Read More


banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh