Subscribe to RSS

Dosier Faqja Kryesore

Ali Rezai, një iranian “kampion” në Tiranë, që aspiron kuqezi… Ali Rezai, një iranian “kampion” në Tiranë, që aspiron kuqezi…

AlbanianSport.net 31/03/2018 18:00

ASNN – Jeta nuk ka qenë e drejtë për Ali Rezain. Teksa e shikon Read More

75 vjeç kthehet në portë… Lamberto Boranga, ose… “vitet tutje, ti tëhu!” 75 vjeç kthehet në portë… Lamberto Boranga, ose… “vitet tutje, ti tëhu!”

AlbanianSport.net 24/03/2018 13:25

ASNN – Lamberto Boranga, i cili 30 tetorin e vitit të shkuar mbushi Read More

In Memoriem / Ali Kastrati… Duart e arta si sportist dhe si mjek In Memoriem / Ali Kastrati… Duart e arta si sportist dhe si mjek

Nga Et’hem Ibrahimi 13/03/2018 13:25

Mjeshtri Kastrati, gjatë 70 viteve me sportin, bashkëpunoi ngushtë Read More

In Memoriem / Ali Kastrati, nga Presheva, në Izmir, Stamboll e në Tiranë In Memoriem / Ali Kastrati, nga Presheva, në Izmir, Stamboll e në Tiranë

Nga Et’hem Ibrahimi 13/03/2018 11:35

Ali Kastrati lindi më 22 gusht 1922 në Coroticë të Preshevës. Read More

In Memoriem / 5 vjet pa Ali Kastratin, Rreli & Koja, flasin me superlativa In Memoriem / 5 vjet pa Ali Kastratin, Rreli & Koja, flasin me superlativa

Nga Et’hem Ibrahimi 13/03/2018 09:45

Personalitet i shquar i sportit shqiptar, emër i mirënjohur dhe Read More

In Memoriem / 5 vjet pa Mjeshtrin e Madh të sportit, Ali Kastrati… In Memoriem / 5 vjet pa Mjeshtrin e Madh të sportit, Ali Kastrati…

Nga Et’hem Ibrahimi 13/03/2018 07:55

Mjeshtri Ali Kastrati i përket asaj plejade sportistësh, të cilët Read More

“Kur luante Butrinti”, një rikthim në kujtesën e volejbollit të qytetit bregdetar “Kur luante Butrinti”, një rikthim në kujtesën e volejbollit të qytetit bregdetar

AlbanianSport.net 11/03/2018 10:05

ASNN – Ditët e fundit është shfaqur dokumentari “Kur Luante Butrinti”, qe risolli ne kujtesën e te pranishmeve, emra, foto, ngjarje, rrëfime, intervista  dhe histori te atyre viteve kur Butrinti rivalizonte në volejboll me Dinamon dhe simotrat e saj. Së shpejtim ky dokumentar, do të transmetohet në ekranin e Rrjetit të Radio-Televizionit Shqiptar, si prodhim i RTSH Sport, në ciklin “Kujtesa e sportit shqiptar”.

Saranda, ose qyteti i bukur buzë Jonit, përjetoi emocionet e pazakonta te një historie interesante te volejbollit te meshkujve, qe pas viteve 60 deri ne vitet 90, beri mrekullinë me emrin  e madh, Butrintin. Salla e kinemasë ne bashkinë e qytetit, ishte e vogël për numrin e spektatoreve te shumte dhe te ftuarve të veçantë, qe erdhën nga larg, si Vangjel Koja, Shaban Uka, Leonard Tase dhe Hysen Domi, te gjithë personalitete te sportit te rrjetës. Ideatori dhe skenaristi, gazetari i RTSH-së Defrim Methasani, ka ngjitur ne skene disa prej atyre qe bashkëpunuan dhe ndihmuan ne realizimin me sukses te një pune te gjate. Me pas te gjithë ndoqën dokumentarin “Kur Luante Butrinti”, qe risolli ne kujtesën e te pranishmeve, emra, foto, ngjarje, rrëfime, intervista  dhe histori te atyre viteve kur Butrinti rivalizonte me Dinamon dhe simotrat e saj.

(Sinkronat)

Puna e lavdërueshme e gazetarit Defrim Methasani, operatorit Bashkim Balla dhe montazhierit  Gjergji Pano, u vlerësuan post ketij dokumentari nga ata qe morën fjalën, ndërsa një foto e përbashkët, fiksoi nje tjeter histori te “ish”-ëve te dikurshëm te volejbollit sarandjot, qe u rikthyen ne kujtese dhe u vlerësuan pas kaq shume vitesh. Se shpejti ky dokumentar, do te transmetohet ne ekranin e RTSH, si prodhim i RTSH Sport, ne ciklin “Kujtesa e sportit shqiptar”.

(Video) Muhamet Përmeti, një dokumentar për legjendën e koshit, “Pata” (Video) Muhamet Përmeti, një dokumentar për legjendën e koshit, “Pata”

AlbanianSport.net 26/02/2018 17:05

ASNN – Një figurë e madhe që ka merituar tituj “Mjeshtër Sporti”, Read More

In Memoriem / Mundja në zi, ndahet nga jeta Arben Fejzo In Memoriem / Mundja në zi, ndahet nga jeta Arben Fejzo

AlbanianSport.net 25/02/2018 12:50

ASNN – Mundja shqiptare ka humbur ditët e fundit Arben Fejzon, Read More

(Video) Retro / Kur Prishtina mposhtte Partizanin e Beogradit… (Video) Retro / Kur Prishtina mposhtte Partizanin e Beogradit…

AlbanianSport.net 05/01/2018 17:05

ASNN – Pamjet që na ka risjellë pas mëse 30 vitesh Komiteti Read More

(Video) Zhorzh Ueah, rrugëtimi i një triumfatori, nga “Topi i Artë”, tek presidenca (Video) Zhorzh Ueah, rrugëtimi i një triumfatori, nga “Topi i Artë”, tek presidenca

AlbanianSport.net 05/01/2018 15:25

ASNN – Zhorzh Ueah është konfirmuar tanimë zyrtarisht si president Read More

In Memoriem / Atletika në zi, ndahet nga jeta Shaban Lundra In Memoriem / Atletika në zi, ndahet nga jeta Shaban Lundra

AlbanianSport.net 22/12/2017 15:00

ASNN – Atletika shqiptare është në zi, ndërsa dje ka humbur Read More

Hemilton: Nuk e synoj rekordin e Shumakerit, Fangio më josh si mundësi Hemilton: Nuk e synoj rekordin e Shumakerit, Fangio më josh si mundësi

AlbanianSport.net 11/12/2017 14:25

ASNN – Piloti britanik i “Mercedes”-it, Ljuis Hemiltoni fitoi titullin Read More

Volejboll / FSHV-ja, “Mirënjohje” për 17 figurat e rrjetës shqiptare ndër vite Volejboll / FSHV-ja, “Mirënjohje” për 17 figurat e rrjetës shqiptare ndër vite

AlbanianSport.net 29/11/2017 18:35

ASNN – Kupa e Pavarësisë në volejboll është fituar nga Shqipëria. Read More

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Gjergj Vyshka 21.09.2017 17:05

Ndonjëherë për të zbuluar personazhe shqiptare që bëjnë sport Read More

Leonard Nika, “kampioni” shqiptar që po dominon në garat e sërfit në Itali Leonard Nika, “kampioni” shqiptar që po dominon në garat e sërfit në Itali

Gjergj Vyshka 21.09.2017 09:45

Për herë të fundit në Sardenja, ndërsa është 8 herë “kampion” Read More

(Video) “Botërori 2018”, ku është Rusia me stadiumet 10 muaj para fillimit? (Video) “Botërori 2018”, ku është Rusia me stadiumet 10 muaj para fillimit?

AlbanianSport.net 31.08.2017 20:15

ASNN – Rusia do të presë finalet e Botërorit 2018, të cilat do të Read More

(Video) Kundërshtarët e Skënderbeut, një sfidë multi-milionë-euroshe (Video) Kundërshtarët e Skënderbeut, një sfidë multi-milionë-euroshe

AlbanianSport.net 26.08.2017 20:10

ASNN – Përtej aspektit sportiv, Skënderbeu do të përballet në grupin Read More

(Video) Atletikë / Jusein Bolt… anatomia e rekordit historik të 100 m (Video) Atletikë / Jusein Bolt… anatomia e rekordit historik të 100 m

AlbanianSport.net 18.08.2017 10:40

ASNN – Jusein Bolt mund t’i ketë dhënë lamtumirën karrierës Read More

(Video) Furtuna Velaj, rrugëtimi nga lufta drejt suksesit në futboll… (Video) Furtuna Velaj, rrugëtimi nga lufta drejt suksesit në futboll…

AlbanianSport.net 24.07.2017 17:05

ASNN – 27-vjeçarja Furtuna Velaj është njëra nga futbollistet Read More

Spiro Shano, dy dhjetëvjeçarë të përkushtimit të pafund në parket (III) Spiro Shano, dy dhjetëvjeçarë të përkushtimit të pafund në parket (III)

Nga Ilir Mborja 12.06.2017 23:15

… vijon

Spiro Shano, i datëlindjes 1951, u shfaq në basketbollin shqiptar Read More

Basketboll / Spiro Shano, “Dino Menegini” i koshit shqiptar (I) Basketboll / Spiro Shano, “Dino Menegini” i koshit shqiptar (I)

Nga Ilir Mborja 03.06.2017 15:15

Brezi i Vaso Shakës e kishte të vështirë t’i lëshonte vendin më Read More

Çiklizëm / Emocionet e ish-kampionit Syka: U riktheva si dikur Çiklizëm / Emocionet e ish-kampionit Syka: U riktheva si dikur

Gaspër Marku 20.04.2017 11:10

Ashtu si dikur, kur mbërrinte në finishin e sheshit “Zogu i parë” Read More

Minifutboll / TV1 Channel, fitues i të parës Kupë “Ymer Striniqi” Minifutboll / TV1 Channel, fitues i të parës Kupë “Ymer Striniqi”

Gaspër Marku 30.03.2017 18:55

ASNN – Përmes një veprimtarie të organizuar nga Shoqata Publicistike Read More

In Memoriem / Shuhet Idriz Muço, një humbje e madhe për notin shqiptar In Memoriem / Shuhet Idriz Muço, një humbje e madhe për notin shqiptar

AlbanianSport.net 28.03.2017 19:00

ASNN – Noti shqiptar dje në mesditë ka humbur një figurë të madhe, Read More


banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh