Subscribe to RSS

Gjeo-SportBS Faqja Kryesore

Tenis / Nadal mundet, por s’shqetësohet: Jam gati për “Australian Open” Tenis / Nadal mundet, por s’shqetësohet: Jam gati për “Australian Open”

AlbanianSport.net 10/01/2017 18:55

ASNN – Nisi me një humbje viti 2018 për Rafael Nadali. Pasi Read More

Atletikë / Meta pret kampionin Smajlaj, i uron fat në 2018-ën Atletikë / Meta pret kampionin Smajlaj, i uron fat në 2018-ën

AlbanianSport.net 10/01/2017 18:00

ASNN – Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në një takim Read More

Olimpiada / Malago: Dy Koretë mundën botën, u bashkuan vetë Olimpiada / Malago: Dy Koretë mundën botën, u bashkuan vetë

AlbanianSport.net 10/01/2017 17:05

ASNN – “Idea e parakalimit të dy Koreve së bashku me dy flamuj Read More

Moto GP / Markez: Do ta mbroj titullin, por do të jetë e vështirë Moto GP / Markez: Do ta mbroj titullin, por do të jetë e vështirë

AlbanianSport.net 10/01/2017 16:10

ASNN – Pasi mbrojti titullin “kampion bote” sezonin e fundit Read More

(Video) Ski / Erjon Tola rrëfen “Pjongçeng 2018”-ën e tij, synon historinë (Video) Ski / Erjon Tola rrëfen “Pjongçeng 2018”-ën e tij, synon historinë

AlbanianSport.net 10/01/2017 13:25

ASNN – Lojërat Olimpike Dimërore “Pjongçeng 2018”, do të Read More

Çiklizëm / Dyrrotaket, mes skuadrës së dytë, Zhupës dhe femrave (IV) Çiklizëm / Dyrrotaket, mes skuadrës së dytë, Zhupës dhe femrave (IV)

AlbanianSport.net 10/01/2017 12:30

… vijon nga dje

Ndërsa Fondriesti deklaroi: “Sot jemi këtu vetëm për një ditë Read More

Tenis / Muratoglu: Ja pse Serena Uilliams nuk është në Melbërn Tenis / Muratoglu: Ja pse Serena Uilliams nuk është në Melbërn

AlbanianSport.net 10/01/2017 11:35

ASNN – Patrik Muratoglou, trajneri i tenistes amerikane Serena Read More

Hapi i parë i dialogut, Koreja e Veriut në “Pjeongçeng 2018” Hapi i parë i dialogut, Koreja e Veriut në “Pjeongçeng 2018”

AlbanianSport.net 10/01/2017 09:45

ASNN – Delegacioni i nivelit të lartë në Lojërat Dimërore do Read More

“Dakar 2018” / Sendërlendi dhe Al-Atijah marrin edhe etapën e 3-të “Dakar 2018” / Sendërlendi dhe Al-Atijah marrin edhe etapën e 3-të

AlbanianSport.net 10/01/2017 08:50

ASNN – Në etapën e tretë “Dakar 2018”, Pisko-San Huan de Read More

(Video) Episod i pashoq… sepse edhe motorët kanë tekat e tyre (?!) (Video) Episod i pashoq… sepse edhe motorët kanë tekat e tyre (?!)

AlbanianSport.net 09/01/2017 17:05

ASNN – I pazakontë ka qenë episodi që ka ndodhur në këtë garën Read More

(Video) “Shtegu i Gjelbër 2018”, një shans për të përqafuar natyrën (Video) “Shtegu i Gjelbër 2018”, një shans për të përqafuar natyrën

AlbanianSport.net 09/01/2017 16:10

ASNN – Mbi 100 pjesëmarrës morën pjesë në edicionin e 3-të Read More

(Video) Karate / Kosova synon Olimpiadën “Tokio 2020” me 4 sportistë (Video) Karate / Kosova synon Olimpiadën “Tokio 2020” me 4 sportistë

AlbanianSport.net 09/01/2017 13:25

ASNN – Karateja do të jetë, për herë të parë, pjesë e kalendarit Read More

Basketboll / Pirro Leka, kandidat për ekipin kombëtar të meshkujve? Basketboll / Pirro Leka, kandidat për ekipin kombëtar të meshkujve?

AlbanianSport.net 09/01/2017 12:30

ASNN – Pirro Leka, trajneri i Pezaros në Serinë A në Itali, duket Read More

Çiklizëm / 22 ekipe pjesëmarrëse në “Turin e Francës 2018” Çiklizëm / 22 ekipe pjesëmarrëse në “Turin e Francës 2018”

AlbanianSport.net 09/01/2017 11:35

ASNN – Organizatorët e Turit të Francës në çiklizëm, që do të Read More

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar mban “derën hapur” për Korenë e Veriut Komiteti Olimpik Ndërkombëtar mban “derën hapur” për Korenë e Veriut

AlbanianSport.net 09/01/2017 08:50

ASNN – Në prag të takimit të Lozanës mes dy Koreve, që do të Read More

(Video) Basketboll / Organizatori kuqezi, Elvis Dusha spikat në koshin britanik (Video) Basketboll / Organizatori kuqezi, Elvis Dusha spikat në koshin britanik

AlbanianSport.net 08/01/2017 18:55

ASNN – Ndonëse jo aq të shumtë në numër sa homologët e futbollit, Read More

MMA / Shqipëria e ndeshjeve të lira, nga e 63-ta, tanimë e 29-ta në botë MMA / Shqipëria e ndeshjeve të lira, nga e 63-ta, tanimë e 29-ta në botë

AlbanianSport.net 08/01/2017 18:00

ASNN – Federata Shqiptare e Ndeshjeve të Lira, me president Read More

Volejboll / Tarja: Nisje të hershme të përgatitjeve për Evropianin e shtatorit Volejboll / Tarja: Nisje të hershme të përgatitjeve për Evropianin e shtatorit

AlbanianSport.net 08/01/2017 17:05

ASNN – Trajneri i kombëtares së të rejave të Shqipërisë është Read More

Përmbledhja / Rrethi i 74-t, për herë të parë, si një garë ndërkombëtare (II) Përmbledhja / Rrethi i 74-t, për herë të parë, si një garë ndërkombëtare (II)

AlbanianSport.net 08/01/2017 16:10

 

…vijon nga dje

 

Edicioni i 74-t i garës më të rëndësishme të çiklizmit shqiptar ka nisur me petkun e të qenit i pari edicion i përfshirë në kalendarin ndërkombëtar të Federatës Botërore të këtij sporti, UCI-t, ka nisur me një nivel tjetër të masave organizative, që, në fakt, kanë qenë një sfidë më vete për Federatën Shqiptare të Çiklizmit, dhe, në veçanti, për presidentin e saj, Skënder Anxhaku. Një sfidë që u kapërcye me sukses, sikundër e konfirmoi edhe Kryegjyqtari i këtij Rrethi të 74-t, Vladimiros Petsas, i cili, duke folur për Televizionin Shqiptar pas etapës së fundit, ka vlerësuar përpjekjet e Shqipërisë si vend organizator.

“Sigurisht që ju e kaluat klasën dhe për këtë meritoni përgëzime, sidomos presidenti i Federatës, z. Anxhaku, – ka thënë ai. – Natyrisht që ka ende punë për të bërë për një garë edhe më të shkëlqyer, por të gjitha kriteret e këtij niveli të UCI-t u përmbushën dhe kjo është një bazë mjaft e mirë për të ndërtuar një garë edhe më suksesshme në edicionet e ardhshme.” Një aspekt i rëndësishëm i këtij Rrethi të 74-t Çiklistik të Shqipërisë ishte edhe siguria e garuesve dhe, sikundër asnjëherë më parë, masat e marra nga Policia Rrugore, por edhe Policia e Shtetit, ishin të jashtëzakonshme.

Kjo u ka krijuar pjesëmarrësve, por edhe organizatorëve, mundësinë për një garë të rrjedhshme dhe pa pengesa dhe, ç’është më e rëndësishme, pa asnjë dëmtim të çiklistëve. Kjo nuk ka qenë e lehtë, duke patur parasysh se bëhej fjalë për një karvan prej 75 çiklistësh dhe po aq staf shoqërues, afro 20 automjete shoqëruese, dhe të gjitha këto në lëvizje përgjatë 850 kilometrave, duke kaluar nëpër qytete dhe rrugë të ndryshme dhe duke shmangur me sukses çdo të papritur të pakëndshme, e për më tepër në një garë që, ndryshe nga edicionet e mëparshme, kur lëvizte me një shpejtësi mesatare 35-40 km në orë, këtë edicion kapi një mesatare mbresëlënëse prej 45 deri në 55 km në orë.

Megjithatë, presidenti i Federatës Shqiptare të Çiklizmit, Skënder Anxhaku, nuk e fshehu kënaqësinë në përfundim të Rrethit. Në bazë të kontratës firmosur midis Rrjetit të Radio-Televizionit Shqiptar dhe Federatës Shqiptare të Çiklizmit, ky Rreth Çiklistik shënoi edhe një risi tjetër sa i përket pasqyrimit të tij, nëpërmjet ndjekjes hap pas hapit nga ana e grupit të xhirimit, të përbërë nga Altin Kodra, Erin Teliti dhe Julian Zela, të cilët sollën çastet më të bukura të kësaj gare nëpërmjet kronikave dhe lidhjeve me edicionet e lajmeve.

Por edhe një përmbledhje ditore prej afro 30 minutash, të shoqëruar edhe komentin e specialistit të njohur të këtij sporti, Genc Angjeli. Të gjitha këto e bënë këtë Rreth të 74-t Çiklistik, ku morën pjesë 12 skuadra dhe ku fituar si individ u shpall italiani Françesko Manuel Bonxhorno, ndërsa si ekip, ai italian “GM Europa Ovini”, të veçantë në llojin e vet, të parin në atë që shpresohet të shndërrohet në një vazhdë të suksesshme, me shpresën për të sjellë një ditë nëpër rrugët e Shqipërisë më të mirët e Evropës dhe për ta bërë këtë garë një kartolinë të mrekulleshme për potencialin e turizmit shqiptar.

Rrethi i 74-t ia ka lënë stafetën në fund të qershorit Kampionatit Kombëtar të  Çiklizmit, që është zhvilluar përgjatë dy ditëve në Tiranë, duke kurorëzuar kampionët e rinj të vendit, si në disiplinën e kronometrit, ashtu edhe në atë të të rezistencës. Në ditën e parë të garave është zhvilluar gara e kronometrit për të 3 kategoritë, ku kanë marrë pjesë 35 çiklistë, nga të cilët 10 për paratërinjtë, 14 për të rinjtë dhe 11 për të rriturit. Ndërkaq, duke dëshmuar se është një sport që po njeh rritje të vazhdueshme në arenën ndërkombëtare, çiklizmi shqiptar ka bërë një tjetër paraqitje të mirë në Kampionatin Evropian që u mbyll të dielën e parë të korrikut në Danimarkë.

Në garën e rezistencës, të gjatë 241.2 cm, Xhuliano Kamberaj është renditur i 20-ti, ndërsa Ylber Sefa i 26-ti midis 149 pjesëmarrësve në këtë garë. Ndërkohë, çiklisti i 3-të, Eugert Zhupa, ka rënë pre e një aksidenti që ka përfshirë disa garues, rreth 1 kilometër para finishit. Në fakt, kjo 3-she kuqezi është ndër më cilësoret të këtyre viteve të fundit që Shqipëria ka çuar në një Kampionat Evropian, pasi Zhupa dhe Kamberaj garojnë në nivele të larta në Itali, ndërsa Sefa po shkëlqen në Belgjikë. Krahas pjesëmarrjes së suksesshme në Kampionatin Evropian të Çiklizmit në Rrugë, që u mbajt në Danimarkë, çiklizmi shqiptar ka patur një tjetër provë madhore ndërkombëtare.

 

Vijon nesër…

(Video) Tenis / Kur një lojë çiftesh kthehet në një… çështje burrash (?!) (Video) Tenis / Kur një lojë çiftesh kthehet në një… çështje burrash (?!)

AlbanianSport.net 08/01/2017 15:15

ASNN – Forca e zakonit dhe, pse jo, edhe egoja mashkullore Read More

Volejboll / Pëllumbi: Evropiani i Nën-19-vjeçareve, nuk ushqejmë iluzione Volejboll / Pëllumbi: Evropiani i Nën-19-vjeçareve, nuk ushqejmë iluzione

AlbanianSport.net 08/01/2017 14:20

ASNN – Për të gjithë këtë aksion të përgatitjet të Kombëtares Read More

Motosportet / “Dakar 2018”, Sandërlend dhe Al-Atijah, fituesit e së parës Motosportet / “Dakar 2018”, Sandërlend dhe Al-Atijah, fituesit e së parës

AlbanianSport.net 08/01/2017 13:25

ASNN – Në Pisko të Perusë, britaniku Sanderland, pilot i KTM, Read More

(Video) Peshëngritje / Përvijohet kalendari i shtangës për 2018-ën (Video) Peshëngritje / Përvijohet kalendari i shtangës për 2018-ën

AlbanianSport.net 08/01/2017 11:35

ASNN – Shtanga kuqezi e ka mbyllur vitin që lamë pas me 9 medalje Read More

Volejboll – Nën-19-vjeçaret / Tirana, stacioni i parë përzgjedhës i Kombëtares Volejboll – Nën-19-vjeçaret / Tirana, stacioni i parë përzgjedhës i Kombëtares

AlbanianSport.net 08/01/2017 10:40

ASNN – Trajneri Tarja: “Ishim përgatitur për lojtare të datëlindjes Read More

Çiklizëm / Demir Muliç ia ka marrë dorën “Shtegut të Gjelbër” Çiklizëm / Demir Muliç ia ka marrë dorën “Shtegut të Gjelbër”

AlbanianSport.net 08/01/2017 09:45

ASNN – Demir Muliç, çiklisti nga Mali i Zi, ia ka marrë dorën Read More


banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh