Subscribe to RSS

Opinione Faqja Kryesore

Gjermania & Brazili, një “tango” euro-latine, si prelud i “Kalinkës” ruse…? Gjermania & Brazili, një “tango” euro-latine, si prelud i “Kalinkës” ruse…?

AlbanianSport.net 31/03/2018 07:55

ASNN – Në fakt, është cilësuar gjithmonë si një klasike e futbollit Read More

Salla Nr. 2 e “Asllan Rusit”, një infrastrukturë sportive mizerje…! Salla Nr. 2 e “Asllan Rusit”, një infrastrukturë sportive mizerje…!

AlbanianSport.net 11/03/2018 22:50

ASNN – Salla Nr. 2 e “Asllan Rusit”, katastrofë; pa rrethim për Read More

Peshëngritja, një absurd që zgjat e nuk po ka fund… Peshëngritja, një absurd që zgjat e nuk po ka fund…

AlbanianSport.net 26/02/2018 20:45

ASNN – Absurdi i krijuar që nga 18 janari, ditë kur Elez Gjoza Read More

Studimi për sportistët elitarë… Po KOKSH-i, ku ishte…? Studimi për sportistët elitarë… Po KOKSH-i, ku ishte…?

AlbanianSport.net 13/01/2017 15:15

ASNN – Ajo që bëri përshtypje ishte mungesa e Komitetit Olimpik Read More

Çiklizëm / Dyrrotaket, mes skuadrës së dytë, Zhupës dhe femrave (IV) Çiklizëm / Dyrrotaket, mes skuadrës së dytë, Zhupës dhe femrave (IV)

AlbanianSport.net 10/01/2017 12:30

… vijon nga dje

Ndërsa Fondriesti deklaroi: “Sot jemi këtu vetëm për një ditë Read More

Përmbledhja / Rrethi i 74-t, për herë të parë, si një garë ndërkombëtare (II) Përmbledhja / Rrethi i 74-t, për herë të parë, si një garë ndërkombëtare (II)

AlbanianSport.net 08/01/2017 16:10

 

…vijon nga dje

 

Edicioni i 74-t i garës më të rëndësishme të çiklizmit shqiptar ka nisur me petkun e të qenit i pari edicion i përfshirë në kalendarin ndërkombëtar të Federatës Botërore të këtij sporti, UCI-t, ka nisur me një nivel tjetër të masave organizative, që, në fakt, kanë qenë një sfidë më vete për Federatën Shqiptare të Çiklizmit, dhe, në veçanti, për presidentin e saj, Skënder Anxhaku. Një sfidë që u kapërcye me sukses, sikundër e konfirmoi edhe Kryegjyqtari i këtij Rrethi të 74-t, Vladimiros Petsas, i cili, duke folur për Televizionin Shqiptar pas etapës së fundit, ka vlerësuar përpjekjet e Shqipërisë si vend organizator.

“Sigurisht që ju e kaluat klasën dhe për këtë meritoni përgëzime, sidomos presidenti i Federatës, z. Anxhaku, – ka thënë ai. – Natyrisht që ka ende punë për të bërë për një garë edhe më të shkëlqyer, por të gjitha kriteret e këtij niveli të UCI-t u përmbushën dhe kjo është një bazë mjaft e mirë për të ndërtuar një garë edhe më suksesshme në edicionet e ardhshme.” Një aspekt i rëndësishëm i këtij Rrethi të 74-t Çiklistik të Shqipërisë ishte edhe siguria e garuesve dhe, sikundër asnjëherë më parë, masat e marra nga Policia Rrugore, por edhe Policia e Shtetit, ishin të jashtëzakonshme.

Kjo u ka krijuar pjesëmarrësve, por edhe organizatorëve, mundësinë për një garë të rrjedhshme dhe pa pengesa dhe, ç’është më e rëndësishme, pa asnjë dëmtim të çiklistëve. Kjo nuk ka qenë e lehtë, duke patur parasysh se bëhej fjalë për një karvan prej 75 çiklistësh dhe po aq staf shoqërues, afro 20 automjete shoqëruese, dhe të gjitha këto në lëvizje përgjatë 850 kilometrave, duke kaluar nëpër qytete dhe rrugë të ndryshme dhe duke shmangur me sukses çdo të papritur të pakëndshme, e për më tepër në një garë që, ndryshe nga edicionet e mëparshme, kur lëvizte me një shpejtësi mesatare 35-40 km në orë, këtë edicion kapi një mesatare mbresëlënëse prej 45 deri në 55 km në orë.

Megjithatë, presidenti i Federatës Shqiptare të Çiklizmit, Skënder Anxhaku, nuk e fshehu kënaqësinë në përfundim të Rrethit. Në bazë të kontratës firmosur midis Rrjetit të Radio-Televizionit Shqiptar dhe Federatës Shqiptare të Çiklizmit, ky Rreth Çiklistik shënoi edhe një risi tjetër sa i përket pasqyrimit të tij, nëpërmjet ndjekjes hap pas hapit nga ana e grupit të xhirimit, të përbërë nga Altin Kodra, Erin Teliti dhe Julian Zela, të cilët sollën çastet më të bukura të kësaj gare nëpërmjet kronikave dhe lidhjeve me edicionet e lajmeve.

Por edhe një përmbledhje ditore prej afro 30 minutash, të shoqëruar edhe komentin e specialistit të njohur të këtij sporti, Genc Angjeli. Të gjitha këto e bënë këtë Rreth të 74-t Çiklistik, ku morën pjesë 12 skuadra dhe ku fituar si individ u shpall italiani Françesko Manuel Bonxhorno, ndërsa si ekip, ai italian “GM Europa Ovini”, të veçantë në llojin e vet, të parin në atë që shpresohet të shndërrohet në një vazhdë të suksesshme, me shpresën për të sjellë një ditë nëpër rrugët e Shqipërisë më të mirët e Evropës dhe për ta bërë këtë garë një kartolinë të mrekulleshme për potencialin e turizmit shqiptar.

Rrethi i 74-t ia ka lënë stafetën në fund të qershorit Kampionatit Kombëtar të  Çiklizmit, që është zhvilluar përgjatë dy ditëve në Tiranë, duke kurorëzuar kampionët e rinj të vendit, si në disiplinën e kronometrit, ashtu edhe në atë të të rezistencës. Në ditën e parë të garave është zhvilluar gara e kronometrit për të 3 kategoritë, ku kanë marrë pjesë 35 çiklistë, nga të cilët 10 për paratërinjtë, 14 për të rinjtë dhe 11 për të rriturit. Ndërkaq, duke dëshmuar se është një sport që po njeh rritje të vazhdueshme në arenën ndërkombëtare, çiklizmi shqiptar ka bërë një tjetër paraqitje të mirë në Kampionatin Evropian që u mbyll të dielën e parë të korrikut në Danimarkë.

Në garën e rezistencës, të gjatë 241.2 cm, Xhuliano Kamberaj është renditur i 20-ti, ndërsa Ylber Sefa i 26-ti midis 149 pjesëmarrësve në këtë garë. Ndërkohë, çiklisti i 3-të, Eugert Zhupa, ka rënë pre e një aksidenti që ka përfshirë disa garues, rreth 1 kilometër para finishit. Në fakt, kjo 3-she kuqezi është ndër më cilësoret të këtyre viteve të fundit që Shqipëria ka çuar në një Kampionat Evropian, pasi Zhupa dhe Kamberaj garojnë në nivele të larta në Itali, ndërsa Sefa po shkëlqen në Belgjikë. Krahas pjesëmarrjes së suksesshme në Kampionatin Evropian të Çiklizmit në Rrugë, që u mbajt në Danimarkë, çiklizmi shqiptar ka patur një tjetër provë madhore ndërkombëtare.

 

Vijon nesër…

Përmbledhja / Çiklizmi shqiptar, një 2017-të në kalendarin botëror (I) Përmbledhja / Çiklizmi shqiptar, një 2017-të në kalendarin botëror (I)

AlbanianSport.net 06/01/2018 14:05

ASNN – Viti që e futi Shqipërinë në hartën e çiklizmit botëror. Read More

Përmbledhja / Atletika shqiptare e 2017-ës, me firmën e Smajlajt (II) Përmbledhja / Atletika shqiptare e 2017-ës, me firmën e Smajlajt (II)

AlbanianSport.net 06/01/2018 07:55

… vijon nga dje

Është pikërisht atleti Izmir Smajlaj ai që është kurorëzuar Read More

Përmbledhja / Atletika shqiptare e 2017-ës, me firmën e Smajlajt (I) Përmbledhja / Atletika shqiptare e 2017-ës, me firmën e Smajlajt (I)

AlbanianSport.net 05/01/2018 12:05

ASNN – Atletika shqiptare mund ta kthejë kokën me krenari Read More

Tifozët “ultras” dhe karta e identitetit, një marrëdhënie e acaruar… Tifozët “ultras” dhe karta e identitetit, një marrëdhënie e acaruar…

AlbanianSport.net 20/12/2017 15:25

ASNN – Prej disa kohësh, jo vetëm për “Tirona Fanatiks”, por Read More

Dhuna në Kategorinë e Dytë, një këmbanë që bie për futbollin… Dhuna në Kategorinë e Dytë, një këmbanë që bie për futbollin…

AlbanianSport.net 11/12/2017 18:25

ASNN – Kemi parë skena të shëmtuara edhe nëpër fushat e Kategorisë Read More

Laçi-Kukësi, kur një superndeshje futbolli njolloset nga dhuna e papërligjur… Laçi-Kukësi, kur një superndeshje futbolli njolloset nga dhuna e papërligjur…

AlbanianSport.net 26/11/2017 13:25

ASNN – Laçi-Kukësi ishte një sfidë që vërtet dhuroi vetëm një gol, Read More

(Video) Kozniku rikthehet: Këtë radhë, Skënderbeu është favorit! (Video) Kozniku rikthehet: Këtë radhë, Skënderbeu është favorit!

AlbanianSport.net 23.08.2017 21:55

ASNN – E kishte cilësuar Dinamon e Zagrebit si favorite në duelin Read More

(Video) Basketboll / Intervista e plotë me Presidentin e FSHB-së, Ponari (Video) Basketboll / Intervista e plotë me Presidentin e FSHB-së, Ponari

AlbanianSport.net 23.08.2017 18:40

ASNN – Po ju sjellim të plotë bisedën e zgjeruar që RTSH Sport Read More

(Video) Basketboll / Ponari reflekton mbi një verë të vështirë të koshit (Video) Basketboll / Ponari reflekton mbi një verë të vështirë të koshit

AlbanianSport.net 22.08.2017 19:55

ASNN – Një humbje e pazakontë, që ka çuar në dorëheqjen e trajnerit, Read More

(Video) Rasti “Gjoka”… kur as titulli “kampion” nuk mjafton për të siguruar rinovimin (Video) Rasti “Gjoka”… kur as titulli “kampion” nuk mjafton për të siguruar rinovimin

AlbanianSport.net 25.07.2017 13:25

ASNN – Kukësi u shpall “kampion” sezonin e shkuar, për herë Read More

(Video) Shtrumica, “sfida” e Maqedonisë për stadiumin & absurdi i UEFA-s (Video) Shtrumica, “sfida” e Maqedonisë për stadiumin & absurdi i UEFA-s

AlbanianSport.net 24.07.2017 13:25

ASNN – Shqipëria do të përballet me Maqedoninë në shtator, Read More

(Video) Na ishte një herë një derbi… Të 3 kryeqytetaset, tanimë “nën ujë”… (Video) Na ishte një herë një derbi… Të 3 kryeqytetaset, tanimë “nën ujë”…

Nga Altin B. Kodra 24.07.2017 09:45

ASNN – Na ishte një herë një derbi… Duket se kjo fjali me të cilën Read More

Volejboll / Analiza e Pëllumbit: Një sezon me konkurrencë të madhe Volejboll / Analiza e Pëllumbit: Një sezon me konkurrencë të madhe

Gjergj Vyshka 05.05.2017 20:00

Sezoni sportiv 2016-2017 në volejboll ka përfunduar për të rritur Read More

Profil / Pero Pejiç, edhe pse 35 vjeç, mbetet një golashënues race… Profil / Pero Pejiç, edhe pse 35 vjeç, mbetet një golashënues race…

AlbanianSport.net 05.05.2017 13:25

ASNN – Pero Pejiç është tashmë 35 vjeç dhe, në vitin e tij të 10-të, Read More

Absurdi i Ligjit të Sportit, qendrat olimpike në dorë të bashkive Absurdi i Ligjit të Sportit, qendrat olimpike në dorë të bashkive

Nga Gjergj Vyshka 03.03.2017 15:25

Projektligji i ri i Sportit është diskutuar në Ministrinë e Arsimit Read More

Dështojnë blerjet e mëdha të janarit, të gjithë rezervë në ekipet e tyre Dështojnë blerjet e mëdha të janarit, të gjithë rezervë në ekipet e tyre

Nga Adriatik Balla (Sot) 24.02.2017 07:55

Lojtarët që erdhën me bujë në merkaton e dimrit duket e kanë Read More

Çfarë vlere ka Komisioni i Disiplinës, kur njëri dënon e tjetri fal…?! Çfarë vlere ka Komisioni i Disiplinës, kur njëri dënon e tjetri fal…?!

Nga Gjergj Vyshka 23.02.2017 13:45

Por a mund të vazhdohet kështu njëri dënon dhe tjetri fal në Read More

Atletika & futbolli, një përplasje që mund dhe duhej të ishte shmangur Atletika & futbolli, një përplasje që mund dhe duhej të ishte shmangur

Nga Gjergj Vyshka 08.02.2017 07:55

Finalja e Kupës së Shqipërisë në futboll për të rinj mes Flamurtarit Read More

Basketboll – Të Rinjtë / Dhuna në parket, ajo që ka nevojë për ndëshkim Basketboll – Të Rinjtë / Dhuna në parket, ajo që ka nevojë për ndëshkim

Nga Gjergj Vyshka 06.02.2017 14:20

E kësisoj ajo që mbetet dhe që ka lënë një shenjë jo të mirë është Read More


banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh