Subscribe to RSS

Çiklizëm / Halilaj & Zhupa, dinjitozë në kronometër, tani, sytë nga “rruga”

Share Button

Gjergj Vyshka 21.09.2017 15:15

Tom Dumulin është fituesi i garës së kronometrit në Kampionatit Botëror të Bergenit në çiklizëm, teksa në kategorinë e profesionistëve ka fiksuar kohën 44’41”000. Pas tij me 57 sekonda e 79 të qindtat diferencë ishte slloveni Primoz Rogliç, kurse në vendin e tretë, me një diferencë prej 1 minutë e 21 sekondash e 25 të qindtat nga holandezi, ishte britaniku Kris From.

Ndërkohë Shqipëria ka pasur dy përfaqësuesit e saj, Eugert Zhupa, që prej kohësh garon si profesionist, ndërsa ka qenë edhe pjesëmarrës në Xhiron e Italisë, dhe Redi Halilajn. Halilaj ka zënë vendin e 51-të me një diferencë nga Dumulin prej gjashtë minutash e 03 sekonda e 03 të qindtat. Kurse Zhupa është i 58-ti me një diferencë nga holandezi Kampion Bote i kronometrit me 9 minuta e 15 sekonda e 43 të qindtat.

Në garën e kronometrit kanë qenë pjesëmarrës 65 çiklistë e fakti që si Halilaj, ashtu dhe Zhupa, kanë lënë të tjerë nga pas, respektivisht 7-14 konkurrentë, e bën garën e tyre të mirë dhe dinjitoze. Aq më tepër që ishin emra të mëdhenj dhe me shumë përvojë në Kampionate Botërore, Lojëra Olimpike dhe turi çiklistike. Tashmë më 24 shtator, Eugert Zhupa do të jetë përfaqësuesi i vetëm i Shqipërisë në garën e rrugës në këtë Botëror.

Ajo që nuk është përmbushur ishte objektivi i presidentit të Federatës Shqiptare të Çiklizmit, Skënder Anxhaku, për të qenë brenda njëzetëshes së parë, gjë e cila pat ndodhur në Evropian në garën e rrugës me Sefën dhe Kamberajn. Por gjithsesi, mirë dhe mjaftueshëm rezultati i Zhupës dhe Halilajt në kronometër.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Gjergj Vyshka 21.09.2017 17:05 Ndonjëherë për të zbuluar personazhe shqiptare që bëjnë sport

(Video) Basketboll – Meshkuj / Antonis Konstantinides, trajneri i ri i Qipros

(Video) Basketboll – Meshkuj / Antonis Konstantinides, trajneri i ri i Qipros

AlbanianSport.net 21.09.2017 16:10 ASNN – Ish-trajneri i  përfaqësueses kuqezi të koshit të meshkujve,

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh