Subscribe to RSS

Gjermania & Brazili, një “tango” euro-latine, si prelud i “Kalinkës” ruse…?

Share Button

AlbanianSport.net 31/03/2018 07:55

ASNN – Në fakt, është cilësuar gjithmonë si një klasike e futbollit botëror, por, që pas asaj mbrëmjeje të paharrueshme, varet edhe nga cili këndvështrim e sheh, të korrikut të 2014-ës, përballjet Gjermani-Brazil kanë marrë një tjetër ngjyrim. Dhe miqësorja e së martës, e luajtur në “Olimpiadshtadion” të Mynihut, ishte e para që nga ajo humbje katastrofike, 1-7, e brazilianëve e për më tepër në fushën e tyre para vitesh. Për këtë arsye, 5 herë kampionët e botës zbritën në fushën e 4 herë kampionëve të botës me misionin e hakmarrjes dhe përzënies se fantazmave të makthit që i kishte mbërthyer që nga ajo disfatë e Belo Horizontes.

Dhe Brazili e fitoi ndeshjen, duke patur mbase edhe një ndërhyrje hyjnore në trajtën e Zhezusit, futbollistit goditja me kokë e të cilit pati nevojë edhe për pasigurinë e portierit gjerman, Trap, për të kaluar vijën fatale. Megjithatë, në krahun tjetër, duhet theksuar se trajneri Joakim Lëv kishte bërë 7 ndryshime nga 11-shja që zbriti në fushën e blertë për Gjermaninë në barazimin drithërues të para pak ditëve përballë Spanjës. Diferencën në Mynih e bëri padyshim mbrojtja më e qëndrueshme e brazilianëve, të cilët mund të ishin ndëshkuar sidoqoftë nga një goditje e Toni Krosit në minutat shtesë, që u neutralizua bukur nga Alisoni.

Kjo humbje i dha fund vazhdës prej 22 ndeshjesh pa humbje të Gjermanisë, që ishte vetëm një ndeshje larg rekordit historik të saj. Përgjatë periudhës 1978-1981, gjermanët shkuan 23 ndeshje pa humbje, ndërsa duhet theksuar se edhe më 1998-ën, Brazili i pati dhënë fund një tjetër vazhde prej 22 ndeshjesh pa humbje të Gjermanisë. Megjithatë, deri në “Rusi 2018” ka ende kohë dhe, përveç një ngushëllimi psikologjik, brazilianët e dinë se në një përballje eventuale në Botërorin e verës, gjërat do të jenë ndryshe. Ashtu siç e dinë edhe gjermanët…

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Kur topi nuk të ka qejf fare si tip…

(Video) Kur topi nuk të ka qejf fare si tip…

AlbanianSport.net 31/03/2018 18:55 ASNN – Përmbledhje e episodeve qesharake, brenda dhe jashtë

(Video) Kristiano Ronaldo & 28 femrat e jetës së tij, një kaleidoskop

(Video) Kristiano Ronaldo & 28 femrat e jetës së tij, një kaleidoskop

AlbanianSport.net 31/03/2018 16:10 ASNN – Koleksioni mbresëlënës rozë, jashtë fushës së blertë

(Video) Brazili, aty ku futbolli është mënyrë jetese

(Video) Brazili, aty ku futbolli është mënyrë jetese

AlbanianSport.net 31/03/2018 12:30 ASNN – Xhonglime, spektakël dhe festë në vendin ku sfera e rrumbullakët

(Video) Manuel Nojer, 32 vitet e një “muri” të portës gjermane

(Video) Manuel Nojer, 32 vitet e një “muri” të portës gjermane

AlbanianSport.net 31/03/2018 09:45 ASNN – Kolazh i pritjeve mëtë bukura të njërit prej portierëve

(Video) 8 “moskëtierët” e trefishtë të historisë së “topkëmbës”

(Video) 8 “moskëtierët” e trefishtë të historisë së “topkëmbës”

AlbanianSport.net 24/03/2018 19:50 ASNN – Një kolazh i futbollistëve që kanë bërë atë që duket e pamundur,

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh