Subscribe to RSS

In Memoriem / Ramiz Halili, një humbje për boksin shkodran…!

Share Button

boks-gongu-i-arte-dorezat-bardhezi

Gjergj Vyshka 14.11.2016 10:35

Dje në mesditë në moshën 75-vjeçare, pas një sëmundje të rëndë, është ndarë nga jetanjë nga figurat e boksit shkodran. Bëhet fjalë për Ramiz Halili, i cili, sipas historianit të boksit shqiptar, Et’hem Ibrahimi, është i pari që ka sjellë medaljen e artë ndërkombëtare në Shkodër.
Jo vetëm kaq, por është kampion kombëtar më 1959. E mandej do të shquhej për nxjerrjen e brezave të boksierëve shkodran e shqiptar disa prej të cilëve janë shpallur dhe kampion kombëtar. Ramiz Halili do të jetë ndër të parët që do t’i bashkohej grupit të rithemeluesve të boksit shqiptar dhe Federatës më 1991.
E karriera e tij do të vazhdonte si gjyqtar prej së cilës do të shkëputej për të shkuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një infeksion i marrë atje e bëri që të ndahej nga jeta, ndërsa sot Ramiz Halilit do t’i jepet lamtumira e fundit. AlbanianSport.net Ekspres i shpreh ngushëllimet e saj familjes Halili për këtë ndarje nga jeta të Ramizit.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) “Botërori 2018”, ku është Rusia me stadiumet 10 muaj para fillimit?

(Video) “Botërori 2018”, ku është Rusia me stadiumet 10 muaj para fillimit?

AlbanianSport.net 31.08.2017 20:15 ASNN – Rusia do të presë finalet e Botërorit 2018, të cilat do të

(Video) Kundërshtarët e Skënderbeut, një sfidë multi-milionë-euroshe

(Video) Kundërshtarët e Skënderbeut, një sfidë multi-milionë-euroshe

AlbanianSport.net 26.08.2017 20:10 ASNN – Përtej aspektit sportiv, Skënderbeu do të përballet në grupin

(Video) Atletikë / Jusein Bolt… anatomia e rekordit historik të 100 m

(Video) Atletikë / Jusein Bolt… anatomia e rekordit historik të 100 m

AlbanianSport.net 18.08.2017 10:40 ASNN – Jusein Bolt mund t’i ketë dhënë lamtumirën karrierës

(Video) Furtuna Velaj, rrugëtimi nga lufta drejt suksesit në futboll…

(Video) Furtuna Velaj, rrugëtimi nga lufta drejt suksesit në futboll…

AlbanianSport.net 24.07.2017 17:05 ASNN – 27-vjeçarja Furtuna Velaj është njëra nga futbollistet

Spiro Shano, dy dhjetëvjeçarë të përkushtimit të pafund në parket (III)

Spiro Shano, dy dhjetëvjeçarë të përkushtimit të pafund në parket (III)

Nga Ilir Mborja 12.06.2017 23:15 … vijon Spiro Shano, i datëlindjes 1951, u shfaq në basketbollin shqiptar

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh