Subscribe to RSS

“Kur luante Butrinti”, një rikthim në kujtesën e volejbollit të qytetit bregdetar

Share Button

AlbanianSport.net 11/03/2018 10:05

ASNN – Ditët e fundit është shfaqur dokumentari “Kur Luante Butrinti”, qe risolli ne kujtesën e te pranishmeve, emra, foto, ngjarje, rrëfime, intervista  dhe histori te atyre viteve kur Butrinti rivalizonte në volejboll me Dinamon dhe simotrat e saj. Së shpejtim ky dokumentar, do të transmetohet në ekranin e Rrjetit të Radio-Televizionit Shqiptar, si prodhim i RTSH Sport, në ciklin “Kujtesa e sportit shqiptar”.

Saranda, ose qyteti i bukur buzë Jonit, përjetoi emocionet e pazakonta te një historie interesante te volejbollit te meshkujve, qe pas viteve 60 deri ne vitet 90, beri mrekullinë me emrin  e madh, Butrintin. Salla e kinemasë ne bashkinë e qytetit, ishte e vogël për numrin e spektatoreve te shumte dhe te ftuarve të veçantë, qe erdhën nga larg, si Vangjel Koja, Shaban Uka, Leonard Tase dhe Hysen Domi, te gjithë personalitete te sportit te rrjetës. Ideatori dhe skenaristi, gazetari i RTSH-së Defrim Methasani, ka ngjitur ne skene disa prej atyre qe bashkëpunuan dhe ndihmuan ne realizimin me sukses te një pune te gjate. Me pas te gjithë ndoqën dokumentarin “Kur Luante Butrinti”, qe risolli ne kujtesën e te pranishmeve, emra, foto, ngjarje, rrëfime, intervista  dhe histori te atyre viteve kur Butrinti rivalizonte me Dinamon dhe simotrat e saj.

(Sinkronat)

Puna e lavdërueshme e gazetarit Defrim Methasani, operatorit Bashkim Balla dhe montazhierit  Gjergji Pano, u vlerësuan post ketij dokumentari nga ata qe morën fjalën, ndërsa një foto e përbashkët, fiksoi nje tjeter histori te “ish”-ëve te dikurshëm te volejbollit sarandjot, qe u rikthyen ne kujtese dhe u vlerësuan pas kaq shume vitesh. Se shpejti ky dokumentar, do te transmetohet ne ekranin e RTSH, si prodhim i RTSH Sport, ne ciklin “Kujtesa e sportit shqiptar”.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll / Tarja: Pas Kupës, Partizani, tanimë për titullin e munguar

(Video) Volejboll / Tarja: Pas Kupës, Partizani, tanimë për titullin e munguar

AlbanianSport.net 12/03/2018 16:10 ASNN – Partizani i ka dhënë fund një “thatësire” 64-vjeçare, duke

(Video) Rrësheni, pikënisja e një nisme të re dhe interesante të volejbollit

(Video) Rrësheni, pikënisja e një nisme të re dhe interesante të volejbollit

AlbanianSport.net 12/03/2018 09:45 ASNN – Në Sallën Sportive “Arjana Arapi” të qytetit të Rrëshenit,

Salla Nr. 2 e “Asllan Rusit”, një infrastrukturë sportive mizerje…!

Salla Nr. 2 e “Asllan Rusit”, një infrastrukturë sportive mizerje…!

AlbanianSport.net 11/03/2018 22:50 ASNN – Salla Nr. 2 e “Asllan Rusit”, katastrofë; pa rrethim për

Volejboll – Meshkuj / Vllaznia mund Elbasanin për 60 minuta në Shkodër

Volejboll – Meshkuj / Vllaznia mund Elbasanin për 60 minuta në Shkodër

AlbanianSport.net 11/03/2018 20:35 ASNN – Vllaznia ka rikthyer entuziazmin e fitoreve, ndërsa në harkun

Volejboll – Femra / Skënderbeu reziston vetëm një set, Teuta, 3 pikë të arta

Volejboll – Femra / Skënderbeu reziston vetëm një set, Teuta, 3 pikë të arta

AlbanianSport.net 11/03/2018 18:20 ASNN – Skënderbeu në volejboll për femra për pak sa të dielën

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh