Subscribe to RSS

Leonard Nika, “kampioni” shqiptar që po dominon në garat e sërfit në Itali

Share Button

Gjergj Vyshka 21.09.2017 09:45

Për herë të fundit në Sardenja, ndërsa është 8 herë “kampion” i Apenineve. Në karrierën e tij, është i dyti dhe i treti në Evropë. Leonard Nika është shqiptari që po bën gjithçka mirë në disiplinën e sërfit (rrëshqitjes mbi ujë) në Itali.

Dhe Nika, që e ushtron prej vitesh këtë sport në Itali, të dielën është shpallur për herë të tetë kampioni i të kaltërve. Gjithçka ka ndodhur në Sardenja, atje ku është vendi I preferuar për të bërë të tilla gara, ndërsa tanimë ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për garat ndërkombëtare.

Tashmë objektivat janë të qarta për një kualifikim jo vetëm në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, por dhe në “Paris 2024”. Nuk është rasti i parë që sportistët tanë bëjnë për shtetet e tjera, sidomos në Itali.

Leonard Nika, 8 herë “kampion” i Italisë në sërf, është një krenari më shumë, por dhe një shkundje e autoriteteve sportive dhe shtetërore, për të mos hequr dorë kaq lehtë nga sportistët tanë.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Gjergj Vyshka 21.09.2017 17:05 Ndonjëherë për të zbuluar personazhe shqiptare që bëjnë sport

(Video) Basketboll – Meshkuj / Antonis Konstantinides, trajneri i ri i Qipros

(Video) Basketboll – Meshkuj / Antonis Konstantinides, trajneri i ri i Qipros

AlbanianSport.net 21.09.2017 16:10 ASNN – Ish-trajneri i  përfaqësueses kuqezi të koshit të meshkujve,

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh