Subscribe to RSS

Luksemburgu që ndal Francën në shtëpi… ose “Davidi kundër Golias”

Share Button

AlbanianSport.net 04.09.2017 11:15

ASNN – Ishte një histori e denjë për ato beteja të tipit “Davidi kundër Golias” që vetëm loja më popullore në botë, futbolli, di t’i dhurojë. Luksemburgu ka korrur të dielën në mbrëmje një nga rezultatet më të paimagjinueshme të futbollit evropian në vitet e fundit, duke ndalur Francën e yjeve në një barazim pa gola në fushën e kësaj të fundit. Skuadra e Deshompit shihet jo vetëm si pretendente kryesore për t’u kualifikuar në Botëror, por edhe mes pretendentëve për të fituar turneun falë numrit shumë të madh të lojtarëve cilësorë që ka në dispozicion.

Madje, vetëm pak ditë më parë, finalistja e mundur e Evropianit të shkuar dhe një herë kampionia e botës dhe dy herë kampionia e kontinentit, pati dhuruar spektakël në Paris, duke shpartalluar Holandën me rezultatin e thellë 4-0. Por përfaqësuesja që renditet e 10-ta në renditjen e FIFA-s, nuk ka mundur të shënojë as edhe një gol në portën e përfaqësueses e cila renditet e 136-ta, pavarësisht një dominimi absolut dhe rasteve të panumërta të shpërdoruara nga emratë spikatur të vendasve, si Pogba, Lemar, Zhiru, Grimzan apo Lakazet.

Emra që e bëjnë përfaqësuesen franceze të kapë një shifër që përllogaritet mbi 600 milionë stërlina, ndërsa në krahun tjetër ishte një skuadër që në 131 ndeshje në Eliminatoret e 21 Botërorëve të deritanishëm, kishte arritur vetëm 5 fitore, kishte marrë vetëm 7 barazimi, ky me Francën ishte i 8-ti, dhe kishte pësuar plot 118 humbje, duke shënuar vetëm 68 gola dhe duke pësuar plot 424. Madje, sikur shtylla të mos i kishte ardhur në ndihmë gardianit të portës franceze, Loris, skuadra e Principatës mund të kishte arritur rezultatin e saj më historik.

Ndaj vërshëllima përfundimtare ka dekretuar barazimin 0-0 dhe ka nisur festën legjitime të Luksemburgut që ka marrë rezultatin më të rëndësishëm në historinë e tij, por edhe ka rihapur plotësisht Grupin A duke mos i dhënë mundësinë Francës që të shkëputet drejt kualifikimit në Botëror.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

Kukësi / Milinkoviç: Me Skënderbeun s’kishim mesfushë, vuajmë mendërisht

Kukësi / Milinkoviç: Me Skënderbeun s’kishim mesfushë, vuajmë mendërisht

AlbanianSport.net 03.10.2017 10:45 ASNN – Kukësi është mundur në fushën e vet nga Skënderbeu 1-2. Një humbje që duket se dhemb për të gjithë stafin drejtues, futbollistët dhe tifozët e skuadrës verilindore. Por pse u mund Kukësi në një ndeshje mjaft delikate për ecurinë e kësaj skuadre në kampionat? “Mendoj se Kukësi humbi se s’kishte

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

AlbanianSport.net 03.10.2017 08:55 ASNN – Debati i lashtë sa vetë jeta për aftësitë e meshkujve dhe

(Video) FSHF / Shulku sqaron Kategorinë e Dytë & nisjen e së Tretës

(Video) FSHF / Shulku sqaron Kategorinë e Dytë & nisjen e së Tretës

AlbanianSport.net 03.10.2017 07:05 ASNN – Debati i lindur mbi dy skuadrat që duhet të zbrisnin

(Video) Kasperi, 5-vjeçari polak që po mahnit me talentin e tij në futboll

(Video) Kasperi, 5-vjeçari polak që po mahnit me talentin e tij në futboll

AlbanianSport.net 21.09.2017 18:00 ASNN – Talenti është i lindur dhe ai bie në sy edhe në moshë

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh