Subscribe to RSS

Ministria e Arsimit, Sportit & Rinisë prezanton sot studimin për sportistë elitarë

Share Button

AlbanianSport.net 10/01/2017 07:55

ASNN – Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë në bashkëpunim me Institutin e Kërkimit Shkencor pranë Universitetit të Sporteve në Tiranë do të prezantojë sot studimin mbi parametrat fiziko-funksional të sportistëve të rinj të elitës. Realizimi i projektit studimor është fokusuar tek sportistët elitar kandidatë për të marrë pjesë në Lojërat Mesdhetare “Tarragona 2018”, si dhe Lojërat Olimpike “Tokio 2020”.

Sipas shefit të politikave të sportit cilësor dhe rinisë në Ministrinë e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Arjan Konomi, është punuar prej gati një viti për këtë studim, ndërsa jepen të dhëna, të cilat janë të krahasuara me botën sot mbi gjendjen e sportistëve tanë dhe rekomandimeve për mënyrën e stërvitjes.

Vitet e fundit, Ministria e Arsimit dhe Sportit, sidomos në momentin që ishte zëvendësministër Rauf Dimraj, ka bërë dy konferenca mbi studimet antropometrike tek fëmijët 6-18 vjeç, ndërsa në të kanë qenë të angazhuar të gjithë mësuesit e edukimit fizik. Tashmë është shtrirë tek sportistët elitarë, të cilët jo vetëm si pjesëmarrës, por janë dhe kandidat seriozë për medalje në veprimtaritë ndërkombëtare.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

FSHF / Projekti “Grow” zbret në Shkollën “Fan Noli” në kryeqytet

FSHF / Projekti “Grow” zbret në Shkollën “Fan Noli” në kryeqytet

AlbanianSport.net 26/02/2018 18:00 ASNN – Futbolli vazhdon të përfshijë mjaft fëmijë në lojën e tij.

Lojërat Olimpike Dimërore, “Pjongçeng 2018”, nën lupën e luftës anti-doping

Lojërat Olimpike Dimërore, “Pjongçeng 2018”, nën lupën e luftës anti-doping

AlbanianSport.net 11/02/2018 20:45 ASNN – Lufta kundër dopingut mbetet në qendër të vëmendjes

MASR / Shkurti: Kërkimet shkencore, “0” në fondet e Federatave

MASR / Shkurti: Kërkimet shkencore, “0” në fondet e Federatave

AlbanianSport.net 13/01/2017 11:35 ASNN – Zëvendësministri i Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Kostandin

Studimi / Sportistët elitarë, asnjë diferencë me njerëzit normalë(?!)

Studimi / Sportistët elitarë, asnjë diferencë me njerëzit normalë(?!)

AlbanianSport.net 13/01/2017 07:55 ASNN – Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, në bashkëpunim

Çiklizëm / Demir Muliç ia ka marrë dorën “Shtegut të Gjelbër”

Çiklizëm / Demir Muliç ia ka marrë dorën “Shtegut të Gjelbër”

AlbanianSport.net 08/01/2017 09:45 ASNN – Demir Muliç, çiklisti nga Mali i Zi, ia ka marrë dorën

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh