Subscribe to RSS

Nën-17-vjeçarët / Shqipëria humb 0-2 përballë shqiptarëve të Zvicrës

Share Button

Kombetarja-U-17-Zvicra-skema

Adriatik Balla 23.10.2015 16:10

Duket e habitshme, por Federata Shqiptare e Futbollit nuk ia ka dalë mbanë të bindë një numër të madh të rinjsh të talentuar që kanë origjinë shqiptare e që luajnë në klube të ndryshme evropiane që t’i afrojë ata në gjirin e kuqezinjve. Ky dështim është i dukshëm, pasi shumë vende, kanë aktivizuar të rinj shqiptarë në gjirin e tyre, madje dhe vende të mëdha si Italia, Gjermania, apo dhe vendet nordike.

Në kampionatin zviceran janë shumica e tyre, kjo pasi ky vend përmban një numër të madh emigrantësh nga trojet shqiptare në Ballkan, të cilët janë ingranuar në shoqërinë zvicerane. Në ekipet kombëtare të moshave në Zvicër ka shumë shqiptarë dhe këtë e tregon më së miri kombëtarja e 17-vjeçarëve të Zvicrës, e cila ka në gjirin e saj plot 8 lojtarë me origjinë shqiptare, kryesisht nga Kosova.

Kastrijot Ndau, Kreshnik Hajrizi, Izer Aliu, Nedim Bajrami, Rijad Saliji, Qendrim Kameraj, Andi Zeqiri dhe Mersim Asllani janë “shqiptarët” e Zvicrës së Nën-17-vjeçarëve. Ndeshja e djeshme midis dy përfaqësueseve të kësaj grupmoshe, e luajtur në Uells, është mbyllur me fitoren e zviceranëve 2-0, por golat janë shënuar pikërisht nga shqiptarët.

Konkretisht nga Andi Zeqiri dhe nga Qëndrim Kamberaj. Skuadra e trajnerit Xhamal Mustedanagiç humb kështu përballjen e parë në grup dhe fajtor për humbjen janë shqiptarët e Zvicrës.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Gjergj Vyshka 03.10.2017 11:40 Gjyqtarët e tavolinës në basketbollin shqiptar gjithnjë kanë qenë

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

AlbanianSport.net 03.10.2017 08:55 ASNN – Debati i lashtë sa vetë jeta për aftësitë e meshkujve dhe

Volejboll – Femra / Partizani, 3 fitore në miqësore në prag të kampionatit

Volejboll – Femra / Partizani, 3 fitore në miqësore në prag të kampionatit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 08:00 Në prag të sezonit të ri të kampionatit, që nis më 7 tetor, Partizani

(Video) Kasperi, 5-vjeçari polak që po mahnit me talentin e tij në futboll

(Video) Kasperi, 5-vjeçari polak që po mahnit me talentin e tij në futboll

AlbanianSport.net 21.09.2017 18:00 ASNN – Talenti është i lindur dhe ai bie në sy edhe në moshë

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh