Subscribe to RSS

Nën-17-vjeçarët / Shqipëria humb 0-2 përballë shqiptarëve të Zvicrës

Share Button

Kombetarja-U-17-Zvicra-skema

Adriatik Balla 23.10.2015 16:10

Duket e habitshme, por Federata Shqiptare e Futbollit nuk ia ka dalë mbanë të bindë një numër të madh të rinjsh të talentuar që kanë origjinë shqiptare e që luajnë në klube të ndryshme evropiane që t’i afrojë ata në gjirin e kuqezinjve. Ky dështim është i dukshëm, pasi shumë vende, kanë aktivizuar të rinj shqiptarë në gjirin e tyre, madje dhe vende të mëdha si Italia, Gjermania, apo dhe vendet nordike.

Në kampionatin zviceran janë shumica e tyre, kjo pasi ky vend përmban një numër të madh emigrantësh nga trojet shqiptare në Ballkan, të cilët janë ingranuar në shoqërinë zvicerane. Në ekipet kombëtare të moshave në Zvicër ka shumë shqiptarë dhe këtë e tregon më së miri kombëtarja e 17-vjeçarëve të Zvicrës, e cila ka në gjirin e saj plot 8 lojtarë me origjinë shqiptare, kryesisht nga Kosova.

Kastrijot Ndau, Kreshnik Hajrizi, Izer Aliu, Nedim Bajrami, Rijad Saliji, Qendrim Kameraj, Andi Zeqiri dhe Mersim Asllani janë “shqiptarët” e Zvicrës së Nën-17-vjeçarëve. Ndeshja e djeshme midis dy përfaqësueseve të kësaj grupmoshe, e luajtur në Uells, është mbyllur me fitoren e zviceranëve 2-0, por golat janë shënuar pikërisht nga shqiptarët.

Konkretisht nga Andi Zeqiri dhe nga Qëndrim Kamberaj. Skuadra e trajnerit Xhamal Mustedanagiç humb kështu përballjen e parë në grup dhe fajtor për humbjen janë shqiptarët e Zvicrës.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

Atletikë / Meta pret kampionin Smajlaj, i uron fat në 2018-ën

Atletikë / Meta pret kampionin Smajlaj, i uron fat në 2018-ën

AlbanianSport.net 10/01/2017 18:00 ASNN – Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në një takim

Dopingu / Mutko apelon në CAS vendimin për përjashtimin përjetë

Dopingu / Mutko apelon në CAS vendimin për përjashtimin përjetë

AlbanianSport.net 10/01/2017 15:15 ASNN – Gjykata e Arbitrazhit Sportiv ka pranuar kërkesën e apelimit

(Video) 2017-ta, një vit i tersët për të qenë portier…? Hidhini një sy…

(Video) 2017-ta, një vit i tersët për të qenë portier…? Hidhini një sy…

AlbanianSport.net 10/01/2017 14:20 ASNN – 2017 duket se nuk ka qenë një vit edhe i këndshëm për

(Video) Ski / Erjon Tola rrëfen “Pjongçeng 2018”-ën e tij, synon historinë

(Video) Ski / Erjon Tola rrëfen “Pjongçeng 2018”-ën e tij, synon historinë

AlbanianSport.net 10/01/2017 13:25 ASNN – Lojërat Olimpike Dimërore “Pjongçeng 2018”, do të

Çiklizëm / Dyrrotaket, mes skuadrës së dytë, Zhupës dhe femrave (IV)

Çiklizëm / Dyrrotaket, mes skuadrës së dytë, Zhupës dhe femrave (IV)

AlbanianSport.net 10/01/2017 12:30 … vijon nga dje Ndërsa Fondriesti deklaroi: “Sot jemi këtu vetëm për një ditë

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh