Subscribe to RSS

Partizani i shumësportëshit, legjenda e kuqe kërkon ndihmë…!

Share Button

Volejboll-Femra-Partizani-Tarja-pushim

Gjergj Vyshka 28.01.2016 10:05

3.000.000 lekë fondi “grant” nga Ministria e Arsimit dhe Sportit, kurse trajnerët punojnë me honorare vetëm për 5,000 lekë. Kjo është katandisja e një historie të madhe të një emri. Partizani i shumësportëshit, një legjendë për gjithçka që ka bërë, të paktën në lojërat me dorë e jo vetëm, kërkon ndihmë. Është e llahtarshme ajo që dëgjohet sot nga shefi i klubit shumësportësh Partizani, Shkëlqim Muça, por për vitin 2016 klubi i të kuqve, i strukur në një zyrë në ish-kompleksin Dinamo që dikur ka qenë magazinë, e ka fondin 3.000.000 lekë.

Dhe me këtë fond është e pamundur të paguhen trajnerët, të cilët vijojnë të punojnë me honorare për as më pak e as më shumë, por për 5000 lekë të rinj. E përkthyer ndryshe, për pasion dhe për të mos shuar një emër që ka bërë histori në shumësportëshin shqiptar. Dhe kjo është e vërtetë, sepse volejbolli për femra, shoqëruar me ekipet zinxhir të reja e paratëreja, por deri dhe tek moshat e vogla, mbahet në këmbë nga dëshira e pasioni i Roland Tarjes dhe Marsela Çollakut (Tarja). Basketbolli i meshkujve, apo edhe ekipet zinxhir, kanë dorën e të një tjetri të apasionuari si Elvis Ismeti.

Po të tjerët? Partizani ka vite që nuk ka volejboll për meshkuj. Ka mundje, peshëngritje, atletikë, çiklizëm, karate, gjimnastikë, por dhe ato mbahen me pasionin e trajnerëve. Shkurt Partizani është në ajër. Ka mbetur në derën e Ministrisë së Arsimit dhe Sportit që nga koha që e lëshoi Ministria e Mbrojtjes, sepse duke qenë në NATO, një dikaster ushtarak nuk mund të kishte klub sportiv. E po kështu nuk llogaritet nga Bashkia e Tiranës, e cila mendon vetëm për bardheblutë, por jo për atë që janë pjesë e kryeqytetit dhe historisë së saj.

Partizani në shumësportësh nuk ka më as mjedise, sepse atje ku ishte dikur klubi gjithçka iu kthye pronarëve, ndërsa në atë palestër të rrënuar bëjnë të gjithë stërvitje. Por që përsëri mund dhe duhet të jetë pronë e Partizanit. Pra Partizanin e shumësportëshit e kanë harruar të gjithë me gjithfarë ngjyrash politike që duhet të kuptojnë se klubi i kuq nuk është vetëm legjendë në futboll, por dhe në shumësportësh. E janë shumë emra të mëdhenj që kanë bërë histori me të kuqtë duke qenë në të njëjtën kohë lavdia e këtij vendi.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

Ligji i Sportit, tryezë e rrumbullakët në Ministri e Arsinimit & Sportit me aktorë & faktorë

Ligji i Sportit, tryezë e rrumbullakët në Ministri e Arsinimit & Sportit me aktorë & faktorë

Gjergj Vyshka 21.02.2017 12:30 Ligji i Sportit, apo drafti i ri i cili i është paraqitur Federatav

In memoriem / Rekordet e Todi Jankut, 82 ndeshje, 82 fitore në ring

In memoriem / Rekordet e Todi Jankut, 82 ndeshje, 82 fitore në ring

Gjergj Vyshka 18.02.2017 19:35 Sporti i “dorezave” humbet një nga figurat e saj më të mëdha

In Memoriem / Todi Janku, një histori nga aksionet rinore, tek ringu

In Memoriem / Todi Janku, një histori nga aksionet rinore, tek ringu

Gjergj Vyshka 18.02.2017 15:25 Vetëm përpara dy vjetësh, më saktë më 8 janar 2015, Todi Jankut

Boks / Shuhet në moshën 87-vjeçare legjenda e “dorezave”, Todi Janku

Boks / Shuhet në moshën 87-vjeçare legjenda e “dorezave”, Todi Janku

Gjergj Vyshka 18.02.2017 07:05 Todi Janku, legjenda më e madhe e boksit shqiptar, ka ndërruar

Ligji për Sportin, Federata Shqiptare e Basketbollit, afat klubeve deri më 13 shkurt

Ligji për Sportin, Federata Shqiptare e Basketbollit, afat klubeve deri më 13 shkurt

Gjergj Vyshka 10.02.2017 17:05 Federata Shqiptare e Basketbollit dje e ka shpërndarë përmes

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh