Subscribe to RSS

Përmbledhja / Atletika shqiptare e 2017-ës, me firmën e Smajlajt (I)

Share Button

AlbanianSport.net 05/01/2018 12:05

ASNN – Atletika shqiptare mund ta kthejë kokën me krenari prapa teksa shikon 365 ditët që la pas, që ishin padyshim të mbushura me kulme historike. Gjithçka nisi në 10-ditëshin e parë të shkurtit, kur, në pistën me tartan të Stadiumit “Elbasan Arena” është Kampionati Kombëtar Dimëror Individual i Atletikës, i cili është në fakt i barazvlefshëm me atë të sallave të mbyllura, që, për fat të keq, ende nuk ekzistojnë në Shqipëri. Kjo veprimtari pati një pjesëmarrje të gjerë sportistësh, pasi në total ishin gjithsej 156 atletë, nga të cilët, 113 meshkuj dhe 43 femra.

Në këtë kampionat, sportistja më e mirë u shpall Relaksa Dauti e Tiranës me 936 pikë, ndërsa sportisti më i mirë u shpall Izmir Smajlaj i Vllaznisë me 1101 pikë. Vetëm pas ditë më pas, Nënkampionia shqiptare e Evropës në garën e 3,000 metrave me pengesa, Luiza Gega, ia ka dalë në Francë të thyejë rekordin kombëtar të një tjetër gare, asaj të 3,000 metrave. Pas 21 vjetësh Gega rrëzon rekordin e Anila Kasatit në 3,000 metra në salla të mbyllura me afro 37 sekonda. Kjo atlete më 1996-ën në Athinë e kishte bërë garën e 3,000 metrave me kohën 9’29”83.

Ndërsa koha e re e Gegës është 8 minuta, 52 sekonda e 53 të qindtat. Ndërkohë, më pak se 48 orë pas triumfit të Luiza Gegës në Francë, është kushërira e saj e parë, 15-vjeçarja Relaksa Dauti, që shpallet nënkampione e Ballkanit në garën e 800 metrave të Kampionatit Ballkanik për Të Rinj e të Reja, që u mbajt në Stamboll. Në garën e Stambollit, Dauti mbërriti e dyta në finish me kohën 2 minuta, 12 sekonda e 74 të qindtat, por vetëm 33 të qindtat e sekondës pas vendit të parë, që u mor nga rumunia Bogos.

Fill pas Dautit, Gega, kthehet të garojë në një tjetër pistë evropiane, duke marrë një tjetër medalje. Atletja shtatshkurtër është kthyer të garojë në disiplinën e saj origjinale, atë të 1,500 metrave, në Mitingun Ndërkombëtar të Sallave të Mbyllura në Ostravë të Republikës Çeke, duke mbërritur e dyta në finish me kohën 4 minuta, 8 sekonda e 23 të qindtat. Vetëm 7 ditë dhe 3 medalje në veprimtari të rëndësishme ndërkombëtare, që konfirmojnë formën e jashtëzakonshme të saj.

Bëhet fjalë për Luiza Gegën, e cila më më 17 shkurt, në Mitingun Ndërkombëtar të Atletikës në Salla të Mbyllura në Stamboll, ka bërë një tjetër garë të jashtëzakonshme në disiplinën e 1,500 metrave, duke marrë medaljen e artë. Pas kësaj, atletika shqiptare e ka hedhur vështrimin drejt Kampionatit Ballkanik të Sallave të Mbyllura, që do të mbahej në fund të shkurtit, por dhe në Evropianit në fillim të marsit. Dhe Kampionati Ballkanik i Atletikës në Salla të Mbyllura, që u zhvillua në kryeqytetin e Serbisë, Beograd, ka sjellë një tjetër sukses së “Mbretëreshës së Sporteve” shqiptare më 25 shkurt.

 

Vijon nesër…

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

Tenis / Nadal mundet, por s’shqetësohet: Jam gati për “Australian Open”

Tenis / Nadal mundet, por s’shqetësohet: Jam gati për “Australian Open”

AlbanianSport.net 10/01/2017 18:55 ASNN – Nisi me një humbje viti 2018 për Rafael Nadali. Pasi

Atletikë / Meta pret kampionin Smajlaj, i uron fat në 2018-ën

Atletikë / Meta pret kampionin Smajlaj, i uron fat në 2018-ën

AlbanianSport.net 10/01/2017 18:00 ASNN – Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në një takim

Olimpiada / Malago: Dy Koretë mundën botën, u bashkuan vetë

Olimpiada / Malago: Dy Koretë mundën botën, u bashkuan vetë

AlbanianSport.net 10/01/2017 17:05 ASNN – “Idea e parakalimit të dy Koreve së bashku me dy flamuj

Moto GP / Markez: Do ta mbroj titullin, por do të jetë e vështirë

Moto GP / Markez: Do ta mbroj titullin, por do të jetë e vështirë

AlbanianSport.net 10/01/2017 16:10 ASNN – Pasi mbrojti titullin “kampion bote” sezonin e fundit

(Video) Ski / Erjon Tola rrëfen “Pjongçeng 2018”-ën e tij, synon historinë

(Video) Ski / Erjon Tola rrëfen “Pjongçeng 2018”-ën e tij, synon historinë

AlbanianSport.net 10/01/2017 13:25 ASNN – Lojërat Olimpike Dimërore “Pjongçeng 2018”, do të

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh