Subscribe to RSS

Përmbledhja / Atletika shqiptare e 2017-ës, me firmën e Smajlajt (II)

Share Button

AlbanianSport.net 06/01/2018 07:55

… vijon nga dje

Është pikërisht atleti Izmir Smajlaj ai që është kurorëzuar kampion i Gadishullit në disiplinën e kërcimit së gjati, duke arritur rezultatin 7 metra e 98 centimetra. Kjo distancë, të cilët shkodrani e arriti pikërisht në kërcimin e fundit, atë të 6-tin, përbën edhe një rekord të ri kombëtar për kërcimin së gjati në salla të mbyllura. Rekordin e mëparshëm e mbante vetë Smajlaj, me 7 metra e 83 centimetra. Duhet theksuar se 23-vjeçari i talentuar mban edhe rekordin e kërcimit së gjati në salla të hapura, me 8 metra e 3 centimetra, si dhe të dy rekordet e kërcimit 3-hapësh, si në salla të mbyllura, me 15 metra e 53 centimetra, ashtu edhe në salla të hapura, me 16 metra e 30 centimetra.

Kjo garë e shkëlqyer e atletit shkodran premtonte mjaft edhe për Kampionatin Evropian të Sallave të Mbyllura, që do të zhvillohet pas një jave po në Beograd. Dhe Izmir Smajlaj ka vijuar të shpallet “kampion” i Evropës në kërcim së gjati, në Kampionatin Evropian të Sallave të Mbyllura në Beograd, me një paraqitje mbresëlënëse që shkroi historinë. Izmir Smajlaj e siguroi kurorën e kampionit të Evropës me provën e fundit të garës, ku regjistroi largësinë 8 metra e 8 centimetra. Kështu pra, për të dytën herë brenda pak ditësh, talenti shqiptar, Izmir Smajlaj, është ngjitur në krye të podiumit.

Dhe pasi ishte shpallur pak ditë më parë “kampion” i Ballkanit, Smajlaj ka bërë që në kryeqytetin e Serbisë, Beograd, të ngrihet lart flamuri kuqezi dhe të këndohet himni kombëtar. Ndërkaq, pas një veprimtarie me nivel të lartë, siç ishte Kupa e Shqipërisë, e zhvilluar në fund të prillit në Stadiumin “Elbasan Arena”, Shqipëria është rikthyer në qershor tek një tjetër sukses në pistë. David Nikolli është emblema e Shqipërisë në Kampionatin Ballkanik, ndërsa ka marrë medaljen e artë në 3000 metra me 8 minuta e 31 sekonda e 45 të qindtat.

Për kuqezinjtë dhe një medalje e bronztë në stafetën 4 x 400 metra djem, kurse kështu Ballkaniada cilësohet pozitive për mbretëreshën e sporteve në vend. Natyrisht, atletika ka qenë në vëmendjen e Rrjetit të Radio-Televizionit Shqiptar, që ka sjellë drejtpërdrejt në transmetime maratonë në kanalin RTSH Sport, por edhe në RTSH 1 të Botërorit të Atletikës, që u mbajt në Londër përgjatë gjysmës së parë të gushtit dhe që kulmoi me tërheqjen nga atletika të rekordmenit legjendar, Jusein Bolt.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

Erzeni bën “bis”, titulli më pranë, gjithçka vendoset të dielën

Erzeni bën “bis”, titulli më pranë, gjithçka vendoset të dielën

AlbanianSport.net 19/04/2018 22:00 ASNN – Erzeni ka bërë “bis”, duke e fituar edhe duelin e dytë

Tirana & Teuta nuk gabojnë, sigurojnë duelin për kurorën e “kampiones”

Tirana & Teuta nuk gabojnë, sigurojnë duelin për kurorën e “kampiones”

AlbanianSport.net 19/04/2018 20:55 ASNN – Kampionati Kombëtar i Basketbollit për meshkuj ka

Volejboll / Risia e Federatës, një kanal për transmetim direkt në Internet

Volejboll / Risia e Federatës, një kanal për transmetim direkt në Internet

AlbanianSport.net 19/04/2018 19:50 ASNN – Federata Shqiptare e Volejbollit duket se është ndër institucionet

Basketboll – Femra / Tirana e mposht Goga Basket edhe në shtëpi

Basketboll – Femra / Tirana e mposht Goga Basket edhe në shtëpi

AlbanianSport.net 19/04/2018 18:45 ASNN – Tirana në basketboll për femra është finaliste e betejës

Atletikë / Skënderbeu & Vllaznia, kampionet e moshës deri në 18 vjeç

Atletikë / Skënderbeu & Vllaznia, kampionet e moshës deri në 18 vjeç

AlbanianSport.net 19/04/2018 17:40 ASNN – Skënderbeu për femra dhe Vllaznia për meshkuj janë

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh