Subscribe to RSS

Sërfisti Leonard Nika, një shqiptar “portugez”, 8 herë “kampion” i Italisë

Share Button

Gjergj Vyshka 21.09.2017 17:05

Ndonjëherë për të zbuluar personazhe shqiptare që bëjnë sport në vendet të tjera të duhet dhe ndihma e ndokujt që është e interesuar për të. Fatmirësisht për Leonard Nikën ka qenë e interesuar gazetarja e Radio Tiranës, Elda Koçi, nëpërmjet të cilës bëhet më e qartë dhe figura e tetë herë kampionit të Italisë në sërfi. Leonardi ka lindur në Shkodër.

Babai Tom Nika me origjinë dhe nga Shkodra dhe e ëma, Myzejen Gjonzeneli nga Vlora, që më 1991 kanë emigruar në Itali. E tashmë jetojnë në Portugali pranë Lisbonës, sepse deti është me dallgë më të mëdha çka ndihmon Leonardin për t’u përgatitur më mirë në disiplinën e sërfit.

Rezultatet e tij janë mbresëlënëse, sepse është i dyti dhe i treti në Evropë, si dhe i katërti dhe i pesti në botë. Në pamundësi për të përfaqësuar Shqipërinë dhe vendlindjen e tij, ndërsa sërfi nuk njihet si disiplinë sportive, ai përfaqëson Italinë, ku me shumë meritë është 8 herë kampion i këtij vendi, së fundmi në Sardenja.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

(Video) Basketboll – Meshkuj / Antonis Konstantinides, trajneri i ri i Qipros

(Video) Basketboll – Meshkuj / Antonis Konstantinides, trajneri i ri i Qipros

AlbanianSport.net 21.09.2017 16:10 ASNN – Ish-trajneri i  përfaqësueses kuqezi të koshit të meshkujve,

Çiklizëm / Halilaj & Zhupa, dinjitozë në kronometër, tani, sytë nga “rruga”

Çiklizëm / Halilaj & Zhupa, dinjitozë në kronometër, tani, sytë nga “rruga”

Gjergj Vyshka 21.09.2017 15:15 Tom Dumulin është fituesi i garës së kronometrit në Kampionatit

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh