Subscribe to RSS

Shala zgjedh Holandën, Kosova humb njërin prej boksierëve më të mirë

Share Button

boks-kosove-azis-salihu-naser-shala

AlbanianSport.net 06.12.2016 19:00

Sipas asaj që raportojnë mediat e Prishtinës, Kosova e ka humbur njërin prej boksierëve më të mirë të saj. Fjala është për Naser Shalën, i cili e përfaqësoi Kosovën edhe në Lojërat Evropiane “Baku 2015”. Ndërsa tani synon ta përfaqësojë Holandën në “Olimpiadën 2020”. Shala thotë se u tradhtua shumë keq në Prishtinë nga drejtuesit e Komitetit Olimpik të Kosovës dhe Federatës së Boksit, sa që e bënë madje të turpërohet edhe para familjes së tij.

Prandaj iku në Holandë, ku ka gjetur kushte për t’i shëruar plagët shpirtërore që i kishte pësuar në Kosovë, shkruan sot Gazeta “Zëri”. Boksieri prizrenas vazhdon të merret me këtë sport luftarak, ndërkohë që klubi ia ka siguruar edhe një punë. Ai ndihet mjaft i lumtur me jetën në Holandë. Largimi i Shalës nga Kosova për në Holandë lidhet me “tradhtinë”, të cilën thotë ai se ia bënë “shefat” e Komitetit Olimpik të Kosovës dhe të Federatës së Boksit të Kosovës.

Ai kishte punuar shumë dhe kishte sakrifikuar gjithçka që ta përfaqësojë Kosovën në Olimpiadën e Rios, por në fund mbeti i zhgënjyer, pasi nuk u realizuan premtimet që ju dhanë dhe thotë: “Zhgënjimi im në Kosovë kanë qenë Besim Hasani (kryetari i KOK-ut), Ramadan Selimi (kryetari i FboxK-së) dhe Mehmet Bogujevci (sekretari i FboxK-së), pasi të tre më premtuan një vit e gjysmë më herët se do të më ndjekin rrugës për në “Rio 2016”.

“Më premtuan rrogë deri në 300 euro, por asnjëra prej këtyre nuk u realizuan, – ka vijuar Shala. – Vetëm 7 muaj më vonë më larguan nga Kampionati Evropian pa kurrfarë arsye dhe më zëvendësuan me një boksier më të ulët se unë. Pikërisht këta njerëz me premtimet e tyre më shtyn ta ndaloj punën time, pasi për katër vjet isha duke punuar në kompaninë “Bektel”, ku kisha rrogë mujore 700 euro.”

“Po ashtu, gjatë një viti e gjysmë e harxhova familjen time jo më pak se 300 euro në muaj për shpenzimet personale të sportit për përgatitje, – rrëfen boksieri kosovar për median në fjalë. – E krejt në fund nuk dija se çfarë përgjigje t’ia jepja babit tim! Pse nuk jam shpresë olimpike? Ku mbeti fytyra ime te familjarët e mi? Kisha humbur punën e vlefshme dhe kisha humbur shumë para.”

Shala shton se kushtet në klubin e tanishëm të tij në Holandë janë shumë të mira dhe se po ushtron intensivisht për vitin 2017. Prej 5 vjetësh ai e ka përfaqësuar Kosovën, por, një gjë e tillë nuk do të ndodhë më. “Unë e synoj Olimpiadën e Tokios në 2020-ën, duke e përfaqësuar Holandën. Kjo është ëndrra ime, të cilën vetëm pak muaj më parë nuk munda ta realizoja për shkaku i njerëzve të pandërgjegjshëm.”

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

AlbanianSport.net 03.10.2017 08:55 ASNN – Debati i lashtë sa vetë jeta për aftësitë e meshkujve dhe

(Video) Kasperi, 5-vjeçari polak që po mahnit me talentin e tij në futboll

(Video) Kasperi, 5-vjeçari polak që po mahnit me talentin e tij në futboll

AlbanianSport.net 21.09.2017 18:00 ASNN – Talenti është i lindur dhe ai bie në sy edhe në moshë

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh