Subscribe to RSS

Spiro Shano… Një karrierë nga… sherri me grushta…tek basketbolli (II)

Share Button

Nga Ilir Mborja 04.06.2017 16:35

 

… vijon nga dje

 

Spiro Shano kujton se rruga e tij drejt “Mjeshtrit të Madh” ka pasur një pikënisje fatlume dhe, kur njihesh me historinë e tij, kupton se rasti është treguar shumë bujar, si për atë, edhe për historinë e basketbollit shqiptar. Shano tregon se në adoleshencën e hershme të tij, një mbrëmje të 1965-s, ishte ndodhur në një nga sallat pas Pallatit të Bashkimeve Profesionale “Ali Kelmendi” duke luajtur pingpong përballë një djali më të rritur. Rivali i tij qëlloi të ishte i shoqëruar me disa tipa të njohur për karshillëkun e “të fortëve” që bënin tek moshatarët e tyre në Tiranë.

Në lojë e sipër konfliktohet me ta për punë të rezultatit dhe përleshet i vetëm deri në mposhtjen e tyre. Guximi, vendosmëria e tij, bie në sy dhe i bën përshtypje ish trajnerit të basketbollit të Dinamos, Muhamet Përmeti, që ndodhej rastësisht në ato çaste duke luajtur aty pranë me shokë të tij dhe e kish ndjekur gjithë skenën me vëmendje. Ky është çasti për të cilin mund të thuhet me plot gojën se rastësia është mbreti i botës. Pasi “qëron hesapet” me “të fortët”, djaloshi i gjakosur Spiro Shano largohet kryelartë drejt daljes nga salla.

Muhamet Përmeti, me biçikletën e tij “diamant”, i vihet pas dhe ndjek “Mifa”-n e djaloshit të çartur në këmbënguljen e tij. Pasi i mëson fillimisht shtëpinë, e ndal tek dera dhe e pyet për emrin dhe se ku mësonte. “Më quajnë Spiro Shano. Jam nxënës në vitin e parë në Politeknikum”, i përgjigjet djaloshi interesimit të tij. Kaq ishte. Trajneri i Dinamos i shkon në shkollë, e takon atje dhe e fton diku në zyrat e klubit. E josh djaloshin me një komplet tutash dhe atletesh të reja kineze dhe i merr firmën (“për të justifikuar materialet”) duke e bërë fakt të kryer federimin e tij tek klubi sportiv “Dinamo”.

 

Vijon nesër…

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

Spiro Shano, dy dhjetëvjeçarë të përkushtimit të pafund në parket (III)

Spiro Shano, dy dhjetëvjeçarë të përkushtimit të pafund në parket (III)

Nga Ilir Mborja 12.06.2017 23:15 … vijon Spiro Shano, i datëlindjes 1951, u shfaq në basketbollin shqiptar

Përurohet faza e parë e Parkut Olimpik, Salla Sportive & Administrata

Përurohet faza e parë e Parkut Olimpik, Salla Sportive & Administrata

AlbanianSport.net 04.06.2017 19:50 ASNN – Një tjetër projekt i madh sportiv për kryeqytetin ka përfunduar

Basketboll / Mired Jani nis përzgjedhjen e 5-të me Nën-18-vjeçarët

Basketboll / Mired Jani nis përzgjedhjen e 5-të me Nën-18-vjeçarët

Gjergj Vyshka 04.06.2017 10:05 Kombëtarja e basketbollit të djemve për Nën-18-vjeçarët, e cila

Basketboll / Spiro Shano, “Dino Menegini” i koshit shqiptar (I)

Basketboll / Spiro Shano, “Dino Menegini” i koshit shqiptar (I)

Nga Ilir Mborja 03.06.2017 15:15 Brezi i Vaso Shakës e kishte të vështirë t’i lëshonte vendin më

Basketboll / FSHB njofton për kurs trajnerësh në Pragë gjatë Evropianit

Basketboll / FSHB njofton për kurs trajnerësh në Pragë gjatë Evropianit

Gjergj Vyshka 03.06.2017 09:45 Federata Shqiptare e Basketbollit ka shpërndarë dje ftesën e ardhur

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh