Subscribe to RSS

Studimi / Sportistët elitarë, asnjë diferencë me njerëzit normalë(?!)

Share Button

AlbanianSport.net 13/01/2017 07:55

ASNN – Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, në bashkëpunim me Universitetin e Sporteve dhe Institutin e Kërkimit Shkencor, kanë prezantuar ditët e fundit studimin e kryer për sportistët e rinj elitarë, kandidatë për në Lojërat Mesdhetare “Tarragona 2018” dhe Lojërat Olimpike “Tokio 2020”. Drejtori i Institutit të Kërkimit Shkencor, Arben Kaçurri, ka treguar se është punuar prej një viti për këtë studim.

“Projekti, – thotë Kaçurri, – ka nisur në mars dhe në finalizuar në dhjetor 2017, ndërsa tani ishte koha e prezantimit. Janë marrë në studim dhe krahasim me botën futbolli, basketbolli meshkuj dhe femra, volejbolli, atletika, mundja, boksi, çiklizmi, xhudo dhe të tjerë. Dhe ajo që del është se përgatitja, apo stërvitshmëria nuk është e mjaftueshme dhe në ato nivele që do të kërkonim për të arritur në podiume.”

Dhe, me tabela, Kaçurri ka treguar se vetëm atletika është në nivele të pranueshme, kurse të tjerët, që bëjnë të ashtuquajturin sport profesionist, janë të barasvlershëm me njerëzit normalë. Që do të thotë se kërkojmë profesionalizëm nga sportistë që vrapojnë sikur të ishte një njeri normal, apo nga ata që nuk kanë dhe fuqinë maksimale për ta bërë këtë.

Në takimin e djeshëm kanë qenë të pranishëm figura si Albert Karriqi, Astrit Hafizi, Enkelejda Lleshi, Sulejman Demollari, Nevil Dede, Dritan Babamusta, Alfred Tahiraj, Korab Llazani, Edmond Kabashi, Jani Nano, Gjergji Ruli, Nikolin Dionisi, Izmir Smajlaj, Tonin Binoshi, Greta Kovaçi, Jonuz Tufa, Labo Çapo, Erind Cara, Sokol Bishanaku, Suela Haxhija, etj.

Madje dhe sportistë. E ajo që duket është fakti se tashmë për të përfituar trajtimet ushqimore, apo dhe financat nga “grant”-i mundet të ketë dhe norma për të kapërcyer. Sepse i gjithë studimi, apo dhe ajo çka u tha aty, duket se ecën paralel me shprehjen “i bie pragut ta dëgjojë dera”. Për të mos thënë që mund të jetë dhe një paralajmërim për përgjysmim të grandeve deri në zero lekë për federata të veçanta.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

Lojërat Olimpike Dimërore, “Pjongçeng 2018”, nën lupën e luftës anti-doping

Lojërat Olimpike Dimërore, “Pjongçeng 2018”, nën lupën e luftës anti-doping

AlbanianSport.net 11/02/2018 20:45 ASNN – Lufta kundër dopingut mbetet në qendër të vëmendjes

Lojërat Olimpike Dimërore, Mëhilli & Tola, caktohen datat & oraret e garave

Lojërat Olimpike Dimërore, Mëhilli & Tola, caktohen datat & oraret e garave

AlbanianSport.net 11/02/2018 17:05 ASNN – Ashtu sikundër edhe 4 vjet më parë në Soçi, edhe në Olimpiadën

Peshëngritja, një absurd që po zgjat e nuk po ka fund…

Peshëngritja, një absurd që po zgjat e nuk po ka fund…

AlbanianSport.net 11/02/2018 15:15 ASNN – Absurdi i krijuar që nga 18 janari, ditë kur Elez Gjoza

Basketboll / Cici & Hoxhaj, në parket për Eliminatoret e Evropianit

Basketboll / Cici & Hoxhaj, në parket për Eliminatoret e Evropianit

AlbanianSport.net 11/02/2018 13:25 ASNN – Eliminatoret e Kampionatit Evropian 2019 në basketboll

Lojërat Olimpike Dimërore, jepen 5 medalje të arta në ditën e parë

Lojërat Olimpike Dimërore, jepen 5 medalje të arta në ditën e parë

AlbanianSport.net 11/02/2018 11:35 ASNN – Olimpiada Dimërore “Pjongçeng 2018” e cila po vjen

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh