Subscribe to RSS

(Video) 97-vjeç, por asnjëherë i vjetër për të fituar…në pistë & dashuri

Share Button

AlbanianSport.net 25.08.2017 19:55

ASNN – Asnjëherë nuk je i vjetër për të bërë sport, për të thyer rekorde apo edhe për të dashuruar. Ky është mesazhi që përcjell Çarls Jugster, 97-vjeçari britanik që ka bërë të vetët tituj të ndryshëm të kampionit të botës në atletikën e veteranëve. “Unë nisa të vrapoj vetëm në moshën 95-vjeçare… Unë jam 97 tani dhe sapo ka filluar të kuptoj sesa shumë gjëra nuk i di…”, – rrëfen ai

Ky është Çarls Eugster, në Botërorin e Atletikës për Veteranët në Francë, në garë për t’u shpallur kampion i botës për grupmoshën 95 deri në 100 vjeç. “Unë vrapoj për jetën time, midis gjërave të tjera… Ju mund të filloni një jetë të re në çdo moshë…” – thotë Çarlsi. Në moshën 97-vjeçare, britaniku vendosi të provojë kërcimin së gjati. Ai synonte thyerjen e rekordit botëror.

“Më pëlqen të jem fitimtar dhe do të konkurroj për të fituar…” – thotë “shekullori”. Në Kore të Jugut ai provoi ta thyente rekordin, por nuk ia doli. Ai nuk e theu rekordin, por si i vetmi garues në atë kategori, u shpall kampion i botës. Ai fitoi gjithashtu edhe zemrën e Karolinës. Teksa ajo i rrëfen se është 79 vjeç, ai e komplimenton duke i thënë se ajo është ende një vajzë e re.

“Besojeni apo jo, por ajo më puthi 3 herë në faqe… – reflekton Çarlsi. – Unë nuk mendoj se njeriu është ndonjëherë i vjetër për të rënë në dashuri… Aspak… Unë kam kaq shumë plane dhe ide, për të bërë diçka të re, diçka ndryshe…” Protagonisti i kësaj kronike ndërroi jetë pak pas realizimit të saj, në moshën 98-vjeçare…

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

AlbanianSport.net 03.10.2017 08:55 ASNN – Debati i lashtë sa vetë jeta për aftësitë e meshkujve dhe

(Video) FSHF / Shulku sqaron Kategorinë e Dytë & nisjen e së Tretës

(Video) FSHF / Shulku sqaron Kategorinë e Dytë & nisjen e së Tretës

AlbanianSport.net 03.10.2017 07:05 ASNN – Debati i lindur mbi dy skuadrat që duhet të zbrisnin

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh