Subscribe to RSS

(Video) Atletikë / Karriqi: Arsyet e mungesës së rekordeve në “Londër 2017”

Share Button

AlbanianSport.net 18.08.2017 18:00

ASNN – Mungesa e rekordeve të reja në Kampionatin e 17-të Botëror të Atletikës, që u zhvillua përgjatë 10 ditëve të fundit në Londër, ka ardhur si rrjedhojë e luftës së ashpër kundër dopingut, por edhe të shfrytëzimit në maksimum të kapaciteteve njerëzore. I këtij mendimi është eksperti i shkencave sportive, Prof. Dr. Albert Karriqi, i cili, në intervistën dhënë gazetarit Altin Kodra, ka shtjelluar edhe arsyet e kësaj dukurie.

Kampionati Botëror i Atletikës, që u zhvillua përgjatë 10 ditëve të fundit të Londër, spikati për shumë aspekte të tij, siç ishte infrastruktura, organizimi, transmetimi, por edhe cilësia e garimit, por la për të dëshiruar sa i përket thyerjes së rekordeve. Për ekspertin e shkencave sportive, Prof. Dr. Albert Karriqin, kjo e ka një shpjegim. Për Karriqin, ka ndryshuar i gjithë koncepti i luftës ndaj dopingut.

Përveç dopingut, mungesa e thyerjes së rekordeve, ka edhe një arsye tjetër, sipas Karriqit. Kampionati Botëror i Atletikës, që u zhvillua nga data 4, deri më 13 qershor në kryeqytetin britanik, u soll për sportdashësit drejtpërdrejt nga Rrjeti i Radio-Televizionit Shqiptar.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Gjergj Vyshka 03.10.2017 11:40 Gjyqtarët e tavolinës në basketbollin shqiptar gjithnjë kanë qenë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

AlbanianSport.net 03.10.2017 08:55 ASNN – Debati i lashtë sa vetë jeta për aftësitë e meshkujve dhe

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh