Subscribe to RSS

(Video) Basketboll – Femra / Zykaj & Bujari përpiqen, por na mund edhe Lituania

Share Button

AlbanianSport.net 11/02/2018 18:55

ASNN – Me 58 pikë diferencë, baltiket ia kanë arritur qëllimit për të marrë fitoren e tyre të parë në këto eliminatore, por vajzat kuqezi nuk mjaftojnë. Disfata nuk na ndahet në basketbollin e femrave në Eliminatoret e Kampionatit Evropian 2019. Pikërisht dje në mbrëmje, Shqipëria e trajnerit Viron Toska është mundur me 58 pikë diferencë nga Lituania, e cila në vendin tonë ka gjetur suksesin e parë të këtyre garave.

Në fakt, vajza kuqezi kanë shënuar më shumë sesa në dy ndeshjet e para dhe kanë pësuar më pak, por humbjet janë bërë njësh me ne. Të paktën në pjesën e parë, edhe falë 3-pikëshave të Bujarit, Shqipëria ka patur kurajën për të kaluar në epërsi. Por vetëm kaq, sepse Lituania shpejt e vë ndeshjen nën kontroll, ndërsa 10-minutëshin e parë e fiton 31-21.

Diferencat janë të dukshme dhe në pjesën e dytë, atje ku Lituania fiton 31-14 dhe ka thelluar në 62-35. Luajnë diçka më mirë Kombëtarja kuqezi në pjesën e tretë, ndërsa dallohet Elektra Zykaj që ishte lojtarja më e mirë e kombëtares sonë, por dhe Aliaj nga poshtë koshit. 22-30 për Lituaninë dhe në total 92-57. E fundit është një katastrofë e vërtetë.

Ndërsa lituanezet, që kanë luajtur me të gjithë lojtarët që kanë pasur në dispozicion vetëm kanë thelluar. 4-27 dhe në fund 61-116 kurse fundi i ndeshjes ishte i rëndomtë për t’u shtyrë. Përtej ndonjë shkëndije përmirësimi, edhe kjo humbje me Lituaninë, apo dhe ajo që do të vijë në ditën e “Shën Valentinit” në vizitën ruse është pasqyrim i nivelit të kampionatit, atje ku gjithçka ecën me hapat e “breshkës”.

Shkurt humbja me Lituaninë nuk ishte e papritur…

 

Shqipëri – Lituani                 61-119

(21-31, 14-31, 22-30, 4-27)

Shqipëria: Myrto (9), Xhanaj (5), E. Bujari (13), Aliaj (6), Palko (3) / Zykaj (19), Gjoni, Toska, Berranija (2), Sinani, G. Bujari. Trajner: V. Toska

Lituania: Nacickaite (20), Okckite (9), Petronite (24), Sulciute (10), Kvederaviciute (10) / Saurazaite (4), Knizaite (3), Grigalauskite (17), Druskite (3), Svarite (2), Labuckiene (17). Trajner: M. Shernius

Gjyqtarë: M. Kavara (Bosnjë-Hercegovinë), G. Barbara (Maltë), M. Kaludjeroviç (Mali i Zi)

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Basketboll / Një 3-pikësh i jashtëzakonshëm “in-extremis”…

(Video) Basketboll / Një 3-pikësh i jashtëzakonshëm “in-extremis”…

AlbanianSport.net 11/02/2018 22:35 ASNN – Në një ndeshje midis shkollave të mesme në periferi

Lojërat Olimpike Dimërore, “Pjongçeng 2018”, nën lupën e luftës anti-doping

Lojërat Olimpike Dimërore, “Pjongçeng 2018”, nën lupën e luftës anti-doping

AlbanianSport.net 11/02/2018 20:45 ASNN – Lufta kundër dopingut mbetet në qendër të vëmendjes

Lojërat Olimpike Dimërore, Mëhilli & Tola, caktohen datat & oraret e garave

Lojërat Olimpike Dimërore, Mëhilli & Tola, caktohen datat & oraret e garave

AlbanianSport.net 11/02/2018 17:05 ASNN – Ashtu sikundër edhe 4 vjet më parë në Soçi, edhe në Olimpiadën

Basketboll / Cici & Hoxhaj, në parket për Eliminatoret e Evropianit

Basketboll / Cici & Hoxhaj, në parket për Eliminatoret e Evropianit

AlbanianSport.net 11/02/2018 13:25 ASNN – Eliminatoret e Kampionatit Evropian 2019 në basketboll

Lojërat Olimpike Dimërore, jepen 5 medalje të arta në ditën e parë

Lojërat Olimpike Dimërore, jepen 5 medalje të arta në ditën e parë

AlbanianSport.net 11/02/2018 11:35 ASNN – Olimpiada Dimërore “Pjongçeng 2018” e cila po vjen

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh