Subscribe to RSS

(Video) Basketboll – Meshkuj / Greku Dukas, pasardhësi i qipriotit Konstantinides?

Share Button

AlbanianSport.net 21.09.2017 08:50

ASNN – Ndonëse nuk është ende zyrtare, burime pranë Federatës Shqiptare të Basketbollit kanë pohuar për Radio-Televizionin Shqiptar se, sipas të gjitha gjasave, stoli kuqezi do t’i besohet grekut Antonios Dukas.  45-vjeçari sapo ka marrë përsipër edhe drejtimin e kampiones së Shqipërinë në basketboll për meshkuj, Tiranës, duke zëvendësuar malazezin Milatoviç, që e udhëhoqi skuadrën bardheblu drejt fitimit të të 3 trofeve sezonin e shkuar.

Duket se stoli i përfaqësueses së Shqipërisë në basketboll për meshkuj do të vazhdojë të flasë greqisht, pasi edhe trajneri i ri i saj do të jetë helen. Ndonëse nuk është ende zyrtare, burime pranë Federatës Shqiptare të Basketbollit kanë pohuar për Radio-Televizionin Shqiptar se, sipas të gjitha gjasave, stoli kuqezi do t’i besohet Antonios Dukasit. Në fakt, 45-vjeçari sapo ka marrë përsipër edhe drejtimin e kampiones së Shqipërinë në basketboll për meshkuj, Tiranës.

Ai ka zëvendësuar kështu malazezin Nikola Milatoviç, që e udhëhoqi skuadrën bardheblu drejt fitimit të të 3 trofeve sezonin e shkuar. Duke i hedhur një vështrim të shpejtë karrierës së trajnerit grek, i cili flet edhe anglisht, bullgarisht dhe serbisht, vëren se ai ka një CV modeste dhe ka punuar kryesisht si ndihmëstrajner, por edhe trajner, në nivele të ulëta në Greqi dhe Bullgari. Duket se emërimi i tij në krye të stolit të kampionëve të Tiranës, që është edhe baza e ekipit kombëtar, ka shërbyer si shtysë për përzgjedhjen e Dukasit si trajner të Kombëtares kuqezi të koshit të meshkujve.

Dukasi zëvendëson në këtë detyrë qipriotin Antonis Konstantinides, i cili është në fakt edhe nën kontratë me presidentin e Federatës Shqiptare të Basketbollit, Avni Ponari, kontratë e cila është e vlefshme deri në fund të këtij viti. Megjithatë, duket se emërimi i mundshëm i Antonios Dukasit, i cili pritet të zyrtarizohet brenda muajit shtator, teksa në nëntor Shqipëria do të nisë pjesëmarrjen e saj në fazën paraeliminatore të Evropianit të 2021-shit, do t’i japë fund edhe zyrtarisht bashkëpunimit me 45-vjeçarin qipriot.

Ndërkohë,  burime pranë Federatës Shqiptare të Basketbollit kanë pohuar gjithashtu për Radio-Televizionin Shqiptar se paralelisht me zyrtarizimin e trajnerit të Kombëtares së meshkujve, do të bëhet edhe ai i Kombëtares së Femrave të koshit kuqezi, ndërsa emri mbetet ende i pakonfirmuar.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Tirana “hakmerret” ndaj Vllaznisë, e mund 2-0 në sfidën e Kupës

(Video) Tirana “hakmerret” ndaj Vllaznisë, e mund 2-0 në sfidën e Kupës

AlbanianSport.net 29/11/2017 19:55 ASNN – Veprimtaria e dytë e futbollit në vend, Kupa e Shqipërisë,

(Video) Peshëngritje / Shqipëria, me 5 sportistë në SHBA, shanse për medalje në Botëror

(Video) Peshëngritje / Shqipëria, me 5 sportistë në SHBA, shanse për medalje në Botëror

AlbanianSport.net 29/11/2017 19:15 ASNN – Veprimtaria më madhore e peshëngritjes, Kampionati

Basketboll – Meshkuj / Fiton Tirana, por Skëndaj shënon i vetëm 39 pikë

Basketboll – Meshkuj / Fiton Tirana, por Skëndaj shënon i vetëm 39 pikë

AlbanianSport.net 29/11/2017 17:15 ASNN – Tirana ka fituar ndaj Barleti-Eagles me 59 pikë diferencë.

Volejboll / Flasin trajnerët kuqezi, Martiri & Bardhi, pas triumfit me Kosovën

Volejboll / Flasin trajnerët kuqezi, Martiri & Bardhi, pas triumfit me Kosovën

AlbanianSport.net 29/11/2017 16:35 ASNN – Trajneri i Kombëtares së femrave të volejbollit, Altin

KOKSH / Firmoset marrëveshja e bashkëpunimit dypalësh me Poloninë

KOKSH / Firmoset marrëveshja e bashkëpunimit dypalësh me Poloninë

AlbanianSport.net 29/11/2017 15:15 ASNN – Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar ka firmosur marrëveshjen

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh