Subscribe to RSS

(Video) Basketboll / Policia “tërhiqet” nga sigurimi i mjediseve sportive

Share Button

AlbanianSport.net 26/11/2017 15:05

ASNN – Dhuna e vërejtur në derbin e basketbollit të meshkujve, midis Tiranës dhe Partizanit, ka bërë që të rikthehet në vëmendje edhe çështja e sigurisë nëpër mjediset sportive dhe masat që duhet të marrin organizmat sportivë për të garantuar mbarëvajtjen e veprimtarive sportive. Për këtë qëllim, Policia e Shtetit ka kontaktuar, që në javën e parë të nëntorit, me Federatën Shqiptare të Basketbollit, duke adresuar problematikën përkatëse.

Në vijim të kësaj korrespondence, organizmi që qeveris koshin shqiptar u ka kujtuar edhe një herë shoqatave anëtare të saj për detyrimet që ata kanë në këtë drejtim. Kështu, shoqatat pjesëmarrëse në veprimtaritë kombëtare të basketbollit duhet t’i përmbahen kushtit për njoftimin e policisë të paktën 7 ditë para zhvillimit të ndeshjes në fjalë dhe Federata u ka kujtuar atyre se nuk do të tolerohet nisja e një ndeshjeje, pavarsisht rëndësisë së saj, pa praninë e forcave të rendit.

Një problem tjetër është mungesa e kushteve minimale të sigurisë për një pjesë të mirë të mjediseve sportive, siç është pjesa e hyrjes dhe e daljes së tifozëve, që duhet të jetë e ndarë nga ajo e hyrjes dhe daljes së sportistëve dhe stafit teknik, perimetri rrethues i fushës, që shpesh lë shumë për të dëshiruar ose nuk ekziston fare, instalimi i kamerave të sigurisë me qëllim për të shërbyer më pas për identifikimin e personave problematikë e të tjera.

Duke e bërë të qartë se nuk do të ofrojnë shërbimin e saj për mjediset sportive që nuk i plotësojnë këto kushte, Policia e Shtetit i ka sugjeruar Federatës dhe shoqatave të basketbollit lidhjen e kontratave me shoqëri të sigurisë fizike. Mbetet për t’u parë sesa do të jenë në gjendje klubet të reflektojnë mbi këto kërkesa, që, ndër të tjera, kanë edhe kosto financiare të shtuara.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Tirana “hakmerret” ndaj Vllaznisë, e mund 2-0 në sfidën e Kupës

(Video) Tirana “hakmerret” ndaj Vllaznisë, e mund 2-0 në sfidën e Kupës

AlbanianSport.net 29/11/2017 19:55 ASNN – Veprimtaria e dytë e futbollit në vend, Kupa e Shqipërisë,

(Video) Peshëngritje / Shqipëria, me 5 sportistë në SHBA, shanse për medalje në Botëror

(Video) Peshëngritje / Shqipëria, me 5 sportistë në SHBA, shanse për medalje në Botëror

AlbanianSport.net 29/11/2017 19:15 ASNN – Veprimtaria më madhore e peshëngritjes, Kampionati

Basketboll – Meshkuj / Fiton Tirana, por Skëndaj shënon i vetëm 39 pikë

Basketboll – Meshkuj / Fiton Tirana, por Skëndaj shënon i vetëm 39 pikë

AlbanianSport.net 29/11/2017 17:15 ASNN – Tirana ka fituar ndaj Barleti-Eagles me 59 pikë diferencë.

Volejboll / Flasin trajnerët kuqezi, Martiri & Bardhi, pas triumfit me Kosovën

Volejboll / Flasin trajnerët kuqezi, Martiri & Bardhi, pas triumfit me Kosovën

AlbanianSport.net 29/11/2017 16:35 ASNN – Trajneri i Kombëtares së femrave të volejbollit, Altin

KOKSH / Firmoset marrëveshja e bashkëpunimit dypalësh me Poloninë

KOKSH / Firmoset marrëveshja e bashkëpunimit dypalësh me Poloninë

AlbanianSport.net 29/11/2017 15:15 ASNN – Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar ka firmosur marrëveshjen

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh