Subscribe to RSS

(Video) Biçikleta ujore, sfida e re që zgjidh dilemën e transportit njerëzor

Share Button

AlbanianSport.net 26/11/2017 11:45

ASNN – Tanimë të apasionuarit pas çiklizmit, por edhe ujit, nuk u duhet të zgjedhin më mes njërit apo tjetrit, sepse shpikja më e fundit, biçikleta ujore, ua ofron të dyja. Një ëndërr e kahershme, ky mjet i ri udhëtimi i shpikur nga dy neozelandezë do të dalë në treg në javët e para të dhjetorit.

Në fakt, gjithçka ka nisur me një ëndërr dhe e tillë ishte ajo e hidraulikut holandez, Opa, që ndërtoi këtë biçikletë ujore në vitin e largët 1926. Dhe ëndrra ka marrë tanimë formën e saj të plotë, plot 91 vjet më vonë, por jo në Holandë, por në skajin tjetër të globit, në Zelandën e Re.

“Manta 5” është shpikja e biznesmentit Gaj Hauard-Uillis dhe projektuesit të biçikletave, Roland Alonzo, të cilëve iu desh plot 6 vjet punë për të ardhur tek ky model. Kjo biçikletë vjen në dy versione, atë të pedalimit të lirë me këmbë, që peshon 14 kg dhe atë të pedalimit të ndihmuar nga një motor i vogël, që peshon 20 kg.

Ky mjet i ri udhëtimi, që braktis tanimë rrugën për ujin, mundëson edhe nisjen në mes të ujit, në atë që quhet nisja “nëndetëse”. Me pak fjalë, tanimë të apasionuarit pas çiklizmit, por edhe ujit, nuk u duhet të zgjedhin më mes njërit apo tjetrit, sepse Manta 5 ua ofron të dyja.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Tirana “hakmerret” ndaj Vllaznisë, e mund 2-0 në sfidën e Kupës

(Video) Tirana “hakmerret” ndaj Vllaznisë, e mund 2-0 në sfidën e Kupës

AlbanianSport.net 29/11/2017 19:55 ASNN – Veprimtaria e dytë e futbollit në vend, Kupa e Shqipërisë,

(Video) Peshëngritje / Shqipëria, me 5 sportistë në SHBA, shanse për medalje në Botëror

(Video) Peshëngritje / Shqipëria, me 5 sportistë në SHBA, shanse për medalje në Botëror

AlbanianSport.net 29/11/2017 19:15 ASNN – Veprimtaria më madhore e peshëngritjes, Kampionati

KOKSH / Firmoset marrëveshja e bashkëpunimit dypalësh me Poloninë

KOKSH / Firmoset marrëveshja e bashkëpunimit dypalësh me Poloninë

AlbanianSport.net 29/11/2017 15:15 ASNN – Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar ka firmosur marrëveshjen

Çiklizëm / Kris From konfirmohet në Xhiron e Italisë & Turin e Francës

Çiklizëm / Kris From konfirmohet në Xhiron e Italisë & Turin e Francës

AlbanianSport.net 28/11/2017 14:20 ASNN – Sipas Telespor, shtypi holandez i grupit De Telegraf,

Volfi dhe Hemiltoni: “Ferrari”, makinë konkurruese, por e studiuam mirë

Volfi dhe Hemiltoni: “Ferrari”, makinë konkurruese, por e studiuam mirë

AlbanianSport.net 28/11/2017 10:40 ASNN – Mbyllet Botërori i Formula 1 me triumfin e “Mercedes”-it

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh