Subscribe to RSS

(Video) Kubi i Rubikut, vendoset një rekord i ri botëror, vetëm 4.591 sekonda

Share Button

AlbanianSport.net 26/11/2017 16:45

ASNN – I mbiquajtur “Kubi i Rubikut”, prej profesorit hungarez që e shpiku, ky kub i famshmëm me ngjyra vazhdon të jetë zbavitje për shumë njerëz dhe tashmë ka edhe një rekord të ri botëror për të. E ka vendosur atë një djalosh korean, i cili e ka zgjidhur sfidën e këtij kubi në vetëm 4 sekonda e 591 të mijëtat.

Ka qenë një nga lojërat më të preferuara në vitet 1980, por, edhe thuajse 40 vjet më pas, pavarsisht përparimit të teknologjisë dhe kibernetikës, mbetet po aq sfiduese për fëmijët dhe të rinjtë.

I mbiquajtur Kubi i Rubikut, prej profesorit hungarez që e shpiku, ky kub i famshëm me ngjyra vazhdon të jetë zbavitje për shumë njerëz dhe tashmë ka edhe një rekord të ri botëror për të.

Dhe e ka vendosur atë një djalosh korean, i quajtur Seung Beom Ço, i cili e ka zgjidhur sfidën e këtij kubi në vetëm 4 sekonda e 591 të mijëtat. Rekordi i mëparshëm, i vendosur nga amerikani Patrik Pons ishte 4 sekonda 690 të mijëtat.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Tirana “hakmerret” ndaj Vllaznisë, e mund 2-0 në sfidën e Kupës

(Video) Tirana “hakmerret” ndaj Vllaznisë, e mund 2-0 në sfidën e Kupës

AlbanianSport.net 29/11/2017 19:55 ASNN – Veprimtaria e dytë e futbollit në vend, Kupa e Shqipërisë,

(Video) Peshëngritje / Shqipëria, me 5 sportistë në SHBA, shanse për medalje në Botëror

(Video) Peshëngritje / Shqipëria, me 5 sportistë në SHBA, shanse për medalje në Botëror

AlbanianSport.net 29/11/2017 19:15 ASNN – Veprimtaria më madhore e peshëngritjes, Kampionati

KOKSH / Firmoset marrëveshja e bashkëpunimit dypalësh me Poloninë

KOKSH / Firmoset marrëveshja e bashkëpunimit dypalësh me Poloninë

AlbanianSport.net 29/11/2017 15:15 ASNN – Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar ka firmosur marrëveshjen

Çiklizëm / Kris From konfirmohet në Xhiron e Italisë & Turin e Francës

Çiklizëm / Kris From konfirmohet në Xhiron e Italisë & Turin e Francës

AlbanianSport.net 28/11/2017 14:20 ASNN – Sipas Telespor, shtypi holandez i grupit De Telegraf,

Volfi dhe Hemiltoni: “Ferrari”, makinë konkurruese, por e studiuam mirë

Volfi dhe Hemiltoni: “Ferrari”, makinë konkurruese, por e studiuam mirë

AlbanianSport.net 28/11/2017 10:40 ASNN – Mbyllet Botërori i Formula 1 me triumfin e “Mercedes”-it

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh