Subscribe to RSS

(Video) Metamorfoza e stadiumeve, ja disa prej më të famshmëve

Share Button

AlbanianSport.net 25.07.2017 07:55

ASNN – Ato janë disa prej stadiumeve më të famshëm në botë,por nuk kanë qenë gjithmonë kaq mbresëlënës sa sot. Ky ka qenë “San Siroja”, shtëpia e Milanit dhe Interit. Por tanimë ai është një mjedis krejt tjetër sportiv, që pas 4 rinovimesh që nga viti 1925, tanimë ka një kapacitet prej 80 mijë vendesh.

Kurse ky ka qenë “Olld Traford”-i, shtëpia e Mançester Junajtid që nga hapja në 1910-ën, ndërsa tanimë është një stadium modern 76 mijë vendësh, i mbiquajtur ndryshe si “Teatri i Ëndrrave”.

Edhe më mbresëlënës është transformimi i “Santiago Bernabeut”, Stadiumit të Realit të Madridit që hapi dyert më 1947-n dhe që pas 2 rinovimesh dhe 4 zgjerimesh, tanimë ka një kapacitet prej 81 mijë vendesh.

Një tjetër stadium mitik i futbollit anglez dhe evropian është ai i “Enfilld Roud”, shtëpia e Liverpulit, i ndërtuar në vitin 1884, dhe që pas rinovimeve të hepëpashershme tanimë ka një kapacitet prej 54 mijë vendesh, që e bëjnë të 6-tin më të madhin në Angli.

Edhe më i lashtë sesa stadiumi i Liverpulit, është ai i Çellsit, që njihet si “Stemford Bridxh”. Që nga ndërtimi i tij më 1876-ën, stadiumi londinez është rinovuar tërësisht vetëm dy herë, në dy skajet e shekullit të 20-të, duke ardhur në një kapacitet prej 41 mijë vendesh.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Tirana “hakmerret” ndaj Vllaznisë, e mund 2-0 në sfidën e Kupës

(Video) Tirana “hakmerret” ndaj Vllaznisë, e mund 2-0 në sfidën e Kupës

AlbanianSport.net 29/11/2017 19:55 ASNN – Veprimtaria e dytë e futbollit në vend, Kupa e Shqipërisë,

(Video) Peshëngritje / Shqipëria, me 5 sportistë në SHBA, shanse për medalje në Botëror

(Video) Peshëngritje / Shqipëria, me 5 sportistë në SHBA, shanse për medalje në Botëror

AlbanianSport.net 29/11/2017 19:15 ASNN – Veprimtaria më madhore e peshëngritjes, Kampionati

(Video) Kufinjtë njerëzorë sfidojnë normalitetin në gara të pazakonta

(Video) Kufinjtë njerëzorë sfidojnë normalitetin në gara të pazakonta

AlbanianSport.net 27/11/2017 18:15 ASNN – Zakonisht është kali ai që i mban mbi kurriz njerëzit.

(Video) Metamorfoza e 20 yjeve të futbollit, nga fëmijë, në të famshëm

(Video) Metamorfoza e 20 yjeve të futbollit, nga fëmijë, në të famshëm

AlbanianSport.net 27/11/2017 14:55 ASNN – Transformimi mbresëlënës i 20 prej futbollistëve më

Alaveshi shkarkon ish-trajnerin e Kombëtares, De Biazin, pas vetëm dy muajsh

Alaveshi shkarkon ish-trajnerin e Kombëtares, De Biazin, pas vetëm dy muajsh

AlbanianSport.net 27/11/2017 14:05 ASNN – Ka zgjatur vetëm dy muaj aventura e ish-trajnerit të Kombëtares

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh