Subscribe to RSS

(Video) Metamorfoza e stadiumeve, ja disa prej më të famshmëve

Share Button

AlbanianSport.net 25.07.2017 07:55

ASNN – Ato janë disa prej stadiumeve më të famshëm në botë,por nuk kanë qenë gjithmonë kaq mbresëlënës sa sot. Ky ka qenë “San Siroja”, shtëpia e Milanit dhe Interit. Por tanimë ai është një mjedis krejt tjetër sportiv, që pas 4 rinovimesh që nga viti 1925, tanimë ka një kapacitet prej 80 mijë vendesh.

Kurse ky ka qenë “Olld Traford”-i, shtëpia e Mançester Junajtid që nga hapja në 1910-ën, ndërsa tanimë është një stadium modern 76 mijë vendësh, i mbiquajtur ndryshe si “Teatri i Ëndrrave”.

Edhe më mbresëlënës është transformimi i “Santiago Bernabeut”, Stadiumit të Realit të Madridit që hapi dyert më 1947-n dhe që pas 2 rinovimesh dhe 4 zgjerimesh, tanimë ka një kapacitet prej 81 mijë vendesh.

Një tjetër stadium mitik i futbollit anglez dhe evropian është ai i “Enfilld Roud”, shtëpia e Liverpulit, i ndërtuar në vitin 1884, dhe që pas rinovimeve të hepëpashershme tanimë ka një kapacitet prej 54 mijë vendesh, që e bëjnë të 6-tin më të madhin në Angli.

Edhe më i lashtë sesa stadiumi i Liverpulit, është ai i Çellsit, që njihet si “Stemford Bridxh”. Që nga ndërtimi i tij më 1876-ën, stadiumi londinez është rinovuar tërësisht vetëm dy herë, në dy skajet e shekullit të 20-të, duke ardhur në një kapacitet prej 41 mijë vendesh.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Vllaznia / Ademi: Klubi kuqeblu mbetet në qendër të vëmendjes sonë

(Video) Vllaznia / Ademi: Klubi kuqeblu mbetet në qendër të vëmendjes sonë

Gaspër Marku 18.08.2017 21:40 ASNN – Vllaznia e futbollit mbetet në qendër të vëmendjes së pushtetit

(Video) Basketboll – Meshkuj / Bushati: Ndërrimi i brezave, problem shqetësues

(Video) Basketboll – Meshkuj / Bushati: Ndërrimi i brezave, problem shqetësues

AlbanianSport.net 18.08.2017 19:50 ASNN – Shqipëria e basketbollit të meshkujve po merr pjesë

(Video) Nën-19-vjeçarët / Bogdani: Gjeorgjia, “provë gjenerale” për tetorin

(Video) Nën-19-vjeçarët / Bogdani: Gjeorgjia, “provë gjenerale” për tetorin

AlbanianSport.net 18.08.2017 18:55 ASNN – Një “provë gjenerale” para eliminatoreve të tetorit. Kështu

(Video) Atletikë / Karriqi: Arsyet e mungesës së rekordeve në “Londër 2017”

(Video) Atletikë / Karriqi: Arsyet e mungesës së rekordeve në “Londër 2017”

AlbanianSport.net 18.08.2017 18:00 ASNN – Mungesa e rekordeve të reja në Kampionatin e 17-të Botëror

(Video) Aeronautika / Pas Botërorit, edhe Kampionati i 7-t Kombëtar, një sukses

(Video) Aeronautika / Pas Botërorit, edhe Kampionati i 7-t Kombëtar, një sukses

AlbanianSport.net 18.08.2017 17:05 ASNN – Sporti po shikohet gjithnjë e më tepër si një mundësi

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh