Subscribe to RSS

(Video) Otranto-Vlorë, varkat me vela, në garën 3-ditore “Pilot.al Cup”

Share Button

AlbanianSport.net 24.08.2017 22:45

ASNN – Fundjava do ta kthejë aksin detar Otranto-Vlorë në arenën e një risie sa sportive, aq edhe për promovimin e turizmit. Bëhet fjalë për veprimtarinë shumëfaqëshe, Kupën “Pilot 2017” e cila do të ndërthurë lundrimin detar, garat me “mountain-bike” dhe zbritje e lira me parashutë.

Itinerari detar Vlorë-Otranto dhe anasjellas është përmendur jo rrallëherë për arsyet e gabuara, por, këtë fundjavë, ai do të jetë, për arsye të dobishme, arena e një risie sa sportive, aq edhe për promovimin e turizmit. Bëhet fjalë për veprimtarinë shumëfaqëshe, Kupën “Pilot 2017” e cila do të ndërthurë lundrimin detar, garat me “mountain-bike” dhe zbritje e lira me parashutë. Në thelb, kjo veprimtari 3-ditore, e organizuar nga Fondacioni EDS dhe Lega Navale Italiana e Otrantos, ka për synim organizimin e një  grupi varkash me vela, të shoqëruara nga ato me motor, që do të nisen nga qyteti i Otrantos, për të mbërritur në atë të Vlorës në një gare modeste midis tyre. Kjo garë ka për qëllim zhvillimin e marrëdhënieve midis këtyre qyteteve, si nga ana sportive, kulturore dhe turistike, si dy qytete shumë pranë me njëri-tjetrin. E gjithë kjo veprimtari, që do të zhvillohet nga data 25, deri më 27 gusht, do të zërë fill nga qyteti i Otrantos dhe, pasi të përshkohet kanali i Otrantos, ndalesa e parë do të jetë në ishullin e Sazanit dhe, më pas, do të vazhdohet drejt Gjirit të Vlorës dhe, më pas, mbërritja në portin e jahteve në Orikum. Të shtunën, në Gjirin e Vlorës do të zhvillohet një “regatë” brenda gjirit me pjesëmarrjen e barkave me vela italiane dhe ato shqiptare, e cila do të kurorëzohet me dhënien e çmimeve simbolike për 3 vendet e para. Gjithë veprimtaria do të shoqerohet me aktivitetite të tjera, muzikë, etj. Pjesëmarrja e konfirmuar është 30 varka me vela dhe rreth 20 varka me motor.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Gjergj Vyshka 03.10.2017 11:40 Gjyqtarët e tavolinës në basketbollin shqiptar gjithnjë kanë qenë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

AlbanianSport.net 03.10.2017 08:55 ASNN – Debati i lashtë sa vetë jeta për aftësitë e meshkujve dhe

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh