Subscribe to RSS

(Video) Peshëngritja “hyn në ujë”, Shqipëria i rëndohet shtanga në Olimpiadë

Share Button

AlbanianSport.net 24.07.2017 11:35

ASNN – Dopingu është shndërruar në një gangrenë të sportit në mbarë botën, e sidomos në peshëngritje dhe tanimë ky sport po rrezikon edhe të ardhmen e tij olimpike. Të 28 sportet kryesore që do të jenë pjesë e programit të “Tokio 2020”, përfshirë edhe peshëngritjen, janë njoftuar se do të mbeten të tilla edhe për Olimpiadën e 2024-ës. Një gjë e tillë u konfirmuar nga Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Tomas Bah, por me dy kushte kryesore.

“Të gjithë duhet të respektojnë Kartën Olimpike si dhe Kodin Botëror të Anti-Dopingut”, – tha Bahu, i cili theksoi më tej se “Federata Botërore e Peshëngritjes ka kohë deri në dhjetor të 2017-ës që të dorëzojë një raport bindës se si do ta adresojë problemin e dopingut në masë me të cilin po përballet ky sport”. Duke reaguar ndaj këtij kërcënimi, kreu i Federatës Botërore të Peshëngritjes, Tamash Aján, i rizgjedhur në këtë post për herë të 5-të në maj të këtij viti, premtoi se ai dhe organizmi që ai drejton është e vendosur që të përballet seriozisht me këtë çështje, në më tepër se një front.

Nga ribërja e analizave të Olimpiadës së 2008-ës në Pekin dhe 2012-ës në Londër, plot 49 peshëngritës rezultuan pozitiv për doping, nga të cilët 30 prej tyre ishin medalistë. Ky nuk është një lajm aspak i mirë për peshëngritjen shqiptare, që është sporti më i suksesshëm në arenën ndërkombëtare, por që është goditur rëndë gjatë këtyre viteve të fundit nga problemet me dopingun. Një tjetër lajm i keq për peshëngritjen shqiptare është ai se muajin e shkuar u bë e ditur se peshëngritja ka humbur 64 quota sportistësh për “Tokio 2020”-ën.

Tanimë, vetëm 196 sportistë do të garojnë në kryeqytetin japonez, çka nënkupton shanse më të vogla për shtangistët shqiptarë. Sikur të mos mjaftonte kjo, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar e hodhi poshtë propozimin për të shtuar një kategori peshe të peshëngritjes për femrat, ndërsa hoqi edhe një kategori peshe te meshkujt, që mbetet ende për t’u përcaktuar se cila do të jetë. Me pak fjalë, shtanga bëhet akoma më e rëndë për peshëngritjen shqiptare, që deri më tani ka synuar medaljen e parë olimpike…

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

(Video) Volejboll – Meshkuj / Redi Koçi e nis 3 fitore & një humbje në Finlandë

AlbanianSport.net 03.10.2017 13:30 ASNN – Shtatlarti shqiptar, Redi Koçi, ka debutuar me 3 fitore

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

(Video) Kërcimi i erës, sfida sportive që përbuz rëndesën & përqafon artin

AlbanianSport.net 03.10.2017 12:35 ASNN – Quhet kërcimi i erës dhe është risia më e fundit për ata që dëshirojnë të sfidojnë

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Basketboll / FSHB: Testimi i gjyqtarëve të tavolinës, vetëm 4 ekipe përgjigjen

Gjergj Vyshka 03.10.2017 11:40 Gjyqtarët e tavolinës në basketbollin shqiptar gjithnjë kanë qenë

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

MMA / Hadribeaj & Doskja, me para nga xhepi në Botërorin e Bahreinit

Gjergj Vyshka 03.10.2017 09:50 Presidenti i Federatës Shqiptare të Ndeshjeve të Lira, Arjan Rizaj,

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

(Video) Futbollistet femra sfidojnë homologët meshkuj sa i përket spektaklit

AlbanianSport.net 03.10.2017 08:55 ASNN – Debati i lashtë sa vetë jeta për aftësitë e meshkujve dhe

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Senior Editor
Gjergj Vyshka

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh