Subscribe to RSS

(Video) “Pjongçeng 2018” / Nga pallat sporti… në frigorifer peshku(?!)

Share Button

AlbanianSport.net 13/01/2017 09:45

ASNN – Mund të duket si shaka në pamje të parë, por është mëse e vërtetë, sepse ndërtesa qendrore e kompleksit sportiv, është propozuar të përdoret pas Olimpiadës si një frigorifer i stërmadh për ruajtjen dhe konservimin e peshkut. Në fakt, kjo situatë tragjikomike është ajo me të cilën përballen Koreja e Jugut, por edhe rajoni ku do të mbahet edicioni i 23-të i Lojërave Olimpike Dimërore, ai i Pjongçengut. Ajo që pritet të ndodhë pas përfundimit të Lojërave Olimpike Dimërore, që do të mbahen në 10-ditëshin e dytë të shkurtit në Kore të Jugut mund të përmblidhet fare mirë në një batutë që, në zhargonin e përditshëm do të ishte: “Plasi peshku!”.

Mund të duket si shaka në pamje të parë, por është mëse e vërtetë, sepse ndërtesa qendrore e kompleksit sportiv, është propozuar të përdoret pas Olimpiadës si një frigorifer i stërmadh për ruajtjen dhe konservimin e peshkut. Në fakt, kjo situatë tragjikomike është ajo me të cilën përballen Koreja e Jugut, por edhe rajoni ku do të mbahet edicioni i 23-të i Lojërave Olimpike Dimërore, ai i Pjongçengut. Ndërtesa në fjalë ka kushtuar plot 120 milionë dollarë dhe ka një kapacitet prej 10,000 vendesh dhe ajo është pjesë e një investimi prej 800 milionë dollarësh që vendi organizator bëri për ngritjen e 6 mjediseve të reja sportive.

Ndërsa 10 miliardë të tjera janë shpenzuar për rinovimin e apo ndërtimin e infrastrukture dhe e transportit hekurudhor që mbulon zonën e zhvillimit të kësaj veprimtarie sportive ndërkombëtare. Në fakt, kostot stratosferike financiare të Pas-Olimpiadave janë një fenomen i zakonshëm tashmë, duke nisur nga edicioni i 1976-ës në Montreal, të cilit i deshën plot 30 vjet për të shlyer borxhet e veprimtarisë dyjavore, e deri tek “Rio 2016”-ta. Lojërat e fundit Olimpike Dimërore në Soçi të Rusisë kushtuan plot 50 miliardë dollarë, çka i bëri shumë qytete që ishin kandidate potenciale për të mirëpritur Olimpiadën Dimërore të tërhiqen dhe për ato të 2022-shit, mbetën vetëm dy, Pekini dhe Almatija.

Duke mbetur në Kore të Jugut, Inçeoni shpenzoi 1.6 miliardë dollarë për të ndërtuar 17 mjedise sportive për Lojërat Aziatike të 2014-ës dhe, në mbyllje të veprimtarisë, qytetit i mbeti një borxh prej 1 miliardë dollarësh. Me pak fjalë, zhvillimi i Olimpiadës Dimërore është shndërruar në një “patate të nxehtë”, apo, në rastin konkret, “të akullt”, që duket se nuk po dëshiron më kush ta mbajë në dorë.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

(Video) Basketboll / Një 3-pikësh i jashtëzakonshëm “in-extremis”…

(Video) Basketboll / Një 3-pikësh i jashtëzakonshëm “in-extremis”…

AlbanianSport.net 11/02/2018 22:35 ASNN – Në një ndeshje midis shkollave të mesme në periferi

Lojërat Olimpike Dimërore, “Pjongçeng 2018”, nën lupën e luftës anti-doping

Lojërat Olimpike Dimërore, “Pjongçeng 2018”, nën lupën e luftës anti-doping

AlbanianSport.net 11/02/2018 20:45 ASNN – Lufta kundër dopingut mbetet në qendër të vëmendjes

(Video) Basketboll – Femra / Zykaj & Bujari përpiqen, por na mund edhe Lituania

(Video) Basketboll – Femra / Zykaj & Bujari përpiqen, por na mund edhe Lituania

AlbanianSport.net 11/02/2018 18:55 ASNN – Me 58 pikë diferencë, baltiket ia kanë arritur qëllimit

Lojërat Olimpike Dimërore, Mëhilli & Tola, caktohen datat & oraret e garave

Lojërat Olimpike Dimërore, Mëhilli & Tola, caktohen datat & oraret e garave

AlbanianSport.net 11/02/2018 17:05 ASNN – Ashtu sikundër edhe 4 vjet më parë në Soçi, edhe në Olimpiadën

Peshëngritja, një absurd që po zgjat e nuk po ka fund…

Peshëngritja, një absurd që po zgjat e nuk po ka fund…

AlbanianSport.net 11/02/2018 15:15 ASNN – Absurdi i krijuar që nga 18 janari, ditë kur Elez Gjoza

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh