Subscribe to RSS

(Video) Zhorzh Ueah, rrugëtimi i një triumfatori, nga “Topi i Artë”, tek presidenca

Share Button

AlbanianSport.net 05/01/2018 15:25

ASNN – Zhorzh Ueah është konfirmuar tanimë zyrtarisht si president i vendit të tij të lindjes, Liberisë, por udhëtimi i tij drejt këtij tjetër kulmi në karrierë, ka qenë i njëjtë me atë gol fenomenal, të shënuar me fanellën e Milanit në një ndeshje të kampionatit italian të futbollit ndaj Veronës.

Ashtu sikundër në karrierën sportive, edhe në atë politike asgjë nuk ka qenë e lehtë për futbollistin nga vendi i varfër dhe i goditur nga lufta civile, i cili më 1995-ën u bë i pari futbollist afrikan që fitonte Çmimin prestigjioz të futbollistit të vitit. Të mërkurën ai triumfoi në zgjedhjet për president të vendit të tij.

Ai ka fituar në 12 nga 15 rajonet administrative të Liberisë, duke mposhtur zv/presidentin prej 12 vitesh, Zhozef Boakain. Ueah e kishte provuar edhe në 2005-ën, por ishte mundur në balotazh nga fituesja e çmimit “Nobel”, Elenë Xhonson Sërlif. Megjithatë, ai nuk dorëzua, dhe, ashtu sikundër kishte bërë në futboll, luftoi dhe, pas 12 vitesh, u rikthye triumfator.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

Dopingu / Mutko apelon në CAS vendimin për përjashtimin përjetë

Dopingu / Mutko apelon në CAS vendimin për përjashtimin përjetë

AlbanianSport.net 10/01/2017 15:15 ASNN – Gjykata e Arbitrazhit Sportiv ka pranuar kërkesën e apelimit

(Video) 2017-ta, një vit i tersët për të qenë portier…? Hidhini një sy…

(Video) 2017-ta, një vit i tersët për të qenë portier…? Hidhini një sy…

AlbanianSport.net 10/01/2017 14:20 ASNN – 2017 duket se nuk ka qenë një vit edhe i këndshëm për

(Video) Ski / Erjon Tola rrëfen “Pjongçeng 2018”-ën e tij, synon historinë

(Video) Ski / Erjon Tola rrëfen “Pjongçeng 2018”-ën e tij, synon historinë

AlbanianSport.net 10/01/2017 13:25 ASNN – Lojërat Olimpike Dimërore “Pjongçeng 2018”, do të

(Video) Luftëtari / Humb miqësoren e parë turke, 1-2 me Trabzonsporin

(Video) Luftëtari / Humb miqësoren e parë turke, 1-2 me Trabzonsporin

AlbanianSport.net 10/01/2017 10:40 ASNN – Luftëtari ka parashikuar në axhendën e tij të fazës stërvitore

(Video) Episod i pashoq… sepse edhe motorët kanë tekat e tyre (?!)

(Video) Episod i pashoq… sepse edhe motorët kanë tekat e tyre (?!)

AlbanianSport.net 09/01/2017 17:05 ASNN – I pazakontë ka qenë episodi që ka ndodhur në këtë garën

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh