Subscribe to RSS

Volejboll / Analiza e Pëllumbit: Një sezon me konkurrencë të madhe

Share Button

Gjergj Vyshka 05.05.2017 20:00

Sezoni sportiv 2016-2017 në volejboll ka përfunduar për të rritur dhe të rritura me një kampionat shumë të gjatë që dhuroi shumë emocione për sportistët, trajnerët, gjyqtarët e sportdashësit. Por në një farë mënyre dhe për vetë Federatën Shqiptare të Volejbollit. Si rrallëherë në vitet e fundit kampionati, sidomos i meshkujve, ka qenë kaq i fortë dhe me shumë duele interesante. Ndërkohë që rritja e numrit të sportdashësve ishte një plus për volejbollin.

Presidenti i Federatës Shqiptare të Volejbollit, Erlind Pëllumbi, në një analizë të shpejtë për sezonin do të nënvizonte: “Ky ka qenë një kampionat mjaft i bukur për sa i përket rivalitetit, një ndër më të bukurit e viteve të fundit. Kanë qenë 5 skuadra te meshkujt, që mund të fitonin titullin, e 4 te femrat, çka e bëri mjaft interesante garën. Ky rivalitet ka bërë që edhe niveli të jetë i lartë, me afrimin e lojtarëve të huaj dhe konkurrenca ishte e madhe.”

“Nuk mund të them se pati një skuadër absolute, pasi të gjitha ekipet e provuan shijen e humbjes, sidomos te djemtë, çka e bëri mjaft interesant kampionatin e tyre”, – ka shtuar kreu i organizmit që qeveris rrjetën shqiptare. Sipas tij, puna e FSHV-së ka qenë mjaft voluminoze duke mos u përqendruar vetëm te terreni por edhe te gjërat e veçanta. Transmetimi i 40% të ndeshjeve direkt në televizion, futja e protokollit elektronik etj., përmirësuan imazhin e volejbollit shqiptar.

“Janë risi që çuan volejbollin shqiptar një hap përpara, – ja thënë Pëllumbi. – Ne duam ta bëjmë volejbollin sa më të dashur, sa më modern dhe ta çojmë sa më afër sportdashësve, ndaj jemi gati të bashkëpunojmë me të gjithë për ta përhapur këtë sport. Marrëveshja me TVSH-në është një hap i rëndësishëm për ne, pasi transmetimi i ndeshjeve direkt jep mundësi që ky sport të shfaqë potencialin e tij dhe të thithim sponsorë.”

“Eksperimentuam me sukses edhe mbajtjen e të dhënave on-line me protokollin elektronik gjatë play-off-it, apo transmetimin përmes “live-stream”, aplikimin e “live-score” apo “e-scorer”, – ka zbuluar ai. – Jo vetëm kaq, por edhe këmbëngulëm në pasqyrimin e aktiviteteve në rrjetet sociale apo mediet kombëtare e ndërkombëtare si kurrë më parë. Kjo është shumë e rëndësishme, pasi sot media është fuqi dhe për ne ka qenë e rëndësishme promovimi i punës sonë dhe pasqyrimi i gjithçka po ndodh në volejbollin shqiptar.”

“Ambiciet tona janë të shumta dhe nuk do të ndalemi këtu, – u shpreh më tej presidenti i FSHV-së. – Përmes “data volley” do t’u mundësojmë ekipeve mbajtjen e statistikave elektronike për një menaxhim sa më efikas të lojës e për të pasur një listë të dhënash për herë të parë në volejbollin shqiptar. Kemi bashkëpunuar me kompani të veshjeve sportive, duke ndryshuar imazhin e gjyqtarëve me uniformat e reja dhe jo vetëm kaq. Së shpejti do të shihni ndryshime edhe tek ekipet kombëtare së të gjitha grupmoshave.”

“Kjo, pasi ne duam të hedhim një hap tjetër përpara në një imazh sa më përfaqësues të volejbollit shqiptar. Në bashkëpunim me KOKSH-in dhe FIVB-në do të organizojmë edhe për trajnerët kursin e nivelit të parë, që pason atë të zhvilluar një vit më parë po nga FIVB për mësuesit e volejbollit. Përpara kemi një tjetër sfidë të madhe me ekipet kombëtare, ku jemi përqendruar”, – vazhdon më tej presidenti i Federatës Shqiptare të Volejbollit, Erlind Pëllumbi.

Kreu i volejbollit shqiptar nuk harron të falënderojë Federatën Evropiane të Volejbollit (CEV) për mbështetjen e dhënë. “Është pa dyshim aleati kryesor, institucioni që na ka mbështetur dhe inkurajuar për të vazhduar në këtë rrugë të vështirë”, – përfundon Pëllumbi.

Artikuj të tjerëFaqja Kryesore

Volejboll / FSHV-ja, “Mirënjohje” për 17 figurat e rrjetës shqiptare ndër vite

Volejboll / FSHV-ja, “Mirënjohje” për 17 figurat e rrjetës shqiptare ndër vite

AlbanianSport.net 29/11/2017 18:35 ASNN – Kupa e Pavarësisë në volejboll është fituar nga Shqipëria.

Volejboll / Flasin trajnerët kuqezi, Martiri & Bardhi, pas triumfit me Kosovën

Volejboll / Flasin trajnerët kuqezi, Martiri & Bardhi, pas triumfit me Kosovën

AlbanianSport.net 29/11/2017 16:35 ASNN – Trajneri i Kombëtares së femrave të volejbollit, Altin

Volejboll – Meshkuj / Shqipëria e Bardhit nuk bën dot “bis”, i duhen 4 sete

Volejboll – Meshkuj / Shqipëria e Bardhit nuk bën dot “bis”, i duhen 4 sete

AlbanianSport.net 29/11/2017 14:20 ASNN – Kanë mjaftuar tre pika të forta që Shqipëria e meshkujve

Volejboll – Femra / Kosova provon, për Shqipëria nuk lëshon në 3 sete

Volejboll – Femra / Kosova provon, për Shqipëria nuk lëshon në 3 sete

AlbanianSport.net 29/11/2017 11:35 ASNN – Ajo që binte në sy tek përballja e femrave ishte fakti

Volejboll / Shqipëria mund dy herë Kosovën, ngre lart Kupën e Pavarësisë

Volejboll / Shqipëria mund dy herë Kosovën, ngre lart Kupën e Pavarësisë

AlbanianSport.net 29/11/2017 08:50 ASNN – Si për femra, ashtu dhe për meshkuj, kombëtaret e volejbollit

  

banner

Arkiva

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kontakte dhe informacione

Rrjeti Shqiptar i Lajmeve Sportive (ASNN)

PR & Marketing:
Gentiana Kodra (Pine)

Rrjetet Sociale

Rreth Nesh